prezident nemeckej Bundesbanky Hans Tietmeyer. Dôvodom k spokojnosti je podľa neho pokračujúci robustný rast americkej ekonomiky, ako i "reálne" nádeje na skoré oživenie stagnujúcej japonskej ekonomiky. H. Tietmeyer zdôraznil, že vývoj na devízových trhoch nie je pre vyspelé ekonomiky "žiadny problém"; centrálne banky na celom svete podľa neho pozorne monitorujú vývoj výmenných kurzov. Posledné týždne priniesli nielen rekordné oslabenie novej európskej meny euro voči americkému doláru, ale i približne trojmesačné minimá, na ktorých sa voči doláru obchoduje japonský jen.
Po minuloročných turbulenciách sa na svoje stratené úrovne vrátili i akciové trhy na všetkých kontinentoch. Vývoj na tomto segmente finančného trhu nie je podľa šéfa Bundesbanky žiadnou hrozbou. "Naša pozornosť sa sústreďuje najmä na to, aby sa preexponovaný vývoj cien akcií nestal potenciálnou hrozbou pre makroekonomické systémy jednotlivých krajín. Takúto možnosť sme v poslednom období nezaznamenali," pripomenul H. Tietmeyer.
Na stretnutí vo švajčiarskom Bazileji sa zástupcovia krajín G10 ako i ďalších štátov zhodli na tom, že globálna výkonnosť ekonomiky zaznamená v nastávajúcom období pokles, miera oslabenia výkonnosti národných ekonomík však bude výrazne diferencovaná. Centrálni bankári očakávajú oživenie hospodárskeho rastu na starom kontinente, hoci trendy v jednotlivých krajinách Európy sa naďalej výrazne rôznia. Na druhej strane, americká ekonomika, ktorá v poslednom štvrťroku minulého roku zaznamenala na medziročnej báze rast výkonnosti o viac ako 6 percent a minulý mesiac vytvorila 275-tisíc nových pracovných miest, bude aj v budúcnosti rásť nadpriemerne rýchlym tempom. Pozitívne vyhliadky centrálnych bankárov sú aj v prípade krajín juhovýchodnej Ázie. S rezervovanými postojmi ekonómov sa stretáva iba ostrovné Japonsko.