informovalo švajčiarskeho dobrodruha Bertranda Piccarda a jeho britského kolegu Briana Jonesa satelitným telefónom, že ich konkurenti v balóne Cable and Wireless nútene pristáli v Tichom oceáne.
Obe posádky okrem snahy prekonať jeden z posledných veľkých leteckých svetových rekordov spája aj fakt, že Andy Elson (55), ktorý včera spoločne s Colinom Prescotom (48) musel nútene pristáť, už predtým dvakrát letel v jednom balóne s Piccardom, ktorý bol do včera jeho konkurentom. Manažér letu balóna Breitling Orbiter III. Stefano Albinati povedal: "Nebudeme sa teraz tváriť, že sme veľmi nešťastní. Sú to preteky a pre nás je najdôležitejšie byť prvými. Boli pred nami a mali dobrú možnosť uspieť, pretože sa im darilo. Samozrejme, že je pre nás lepšie, že tam už nie sú. Z osobného hľadiska sme určite smutní kvôli Andymu, ale sú to preteky." Deväťtonový Breitling Orbiter opustil včera vzdušný priestor Jemenu, musel však obletieť vojenskú zónu, čo znamenalo miernu zmenu kurzu. Balón bol na najlepšej ceste preletieť ponad Indiu, severne od Bombaju a potom ponad Čínu, kde získal na rozdiel od svojich protivníkov povolenie na prelet v úzkom vymedzenom koridore. Britská posádka balóna Cable and Wireless včera na tlačovej konferencii ako dôvod svojho neúspechu označila práve problémy s povolením na prelet ponad Čínu. Bez spolupráce s Čínou podľa nich asi nie je možné preletieť ponad severnú pologuľu Zeme. Posádka britského balónu včera pre problémy spôsobené zlým počasím pristála v Tichom oceáne neďaleko Japonska. Elson s Prescottom museli z gondoly balóna vyskočiť do vĺn. Žabí muži japonského námorníctva ich potom vytiahli z vody a odviezli na leteckú základňu Hamamatsu, 125 kilometrov od Tokia.
Podľa Elsona sa rozhodli ukončiť pokus obletieť Zem bez medzipristátia vo chvíli, keď sa balón dostal vo výške 3000 metrov do mrakov a zasypal ich sneh. Bolo to len pár hodín potom, ako sa obidvaja piloti začali pripravovať na vstup do vysokého rýchleho vzdušného prúdu, ktorý by ich preniesol ponad Tichý oceán. "Nemyslím si, že sme zlyhali, našli sme jednoducho inú cestu a tá nefungovala," povedal Andy Elson. 18-dňový let Elsona a Prescotta, ktorí sú aj po pristátí v poriadku a v bezpečí, bol najdlhší v histórii letov teplovzdušných balónov, keď prekonali už viac ako polovicu z trasy dlhej 28 800 kilometrov. Po chvíľke váhania na otázku po čom po pristátí najviac túži, Elson odpovedal: "Po viac ako 17 dňoch potrebujeme sprchu."
(REUTERS, kos)