Nedeľné voľby v rakúskych spolkových krajinách Korutánsko, Tirolsko a Salzbursko otvárajú rok plný politického rozhodovania o budúcnosti alpskej krajiny. Prvýkrát v histórii existuje viac ako reálna šanca, že Slobodná strana Rakúska (FPÖ) pod vedením Jörga Haidera získa prvenstvo v spolkovej krajine. Všetko nasvedčuje tomu, že Haider dovedie svoju FPÖ v najjužnejšej spolkovej krajine Korutánsku k triumfálnemu víťazstvu. Po 40 rokoch stratí sociálna demokracia relatívnu väčšinu a bude nahradená "stranou protestu", ako sa FPÖ sama rada nazýva. Haider chce dokázať, že vie byť nielen vodcom opozície, ale aj schopným predsedom krajinskej vlády. Túto funkciu vykonával od roku 1989 do 1991, keď ho krajinský parlament odvolal po jeho výrokoch o "poriadnej zamestnaneckej politike v Tretej ríši".
Jeho situácia je po uplynulom roku krízy v FPÖ - "win-win". Tak či tak Haider vyhrá. V prípade, ak získa hlasy podpory, či už z ÖVP alebo SPÖ, akákoľvek dohoda v tomto smere bude výbušninou pre veľkú koalíciu SPÖ-ÖVP vo Viedni. Výsledkom takejto spolupráce by boli predčasné voľby v lete, spojené s voľbami do Európskeho parlamentu.
Haider sa bude pokúšať o sociálnu demokraciu, ktorá má v Korutánsku tendenciu opustiť líniu spolkového vedenia SPÖ. Ľudová strana (ÖVP), napriek tomu, že je len treťou najsilnejšou stranou, obsadzuje siedmy rok funkciu predsedu krajinskej vlády. ÖVP vylúčila podporu Haiderovi kategoricky, SPÖ viac-menej. Ale až taká rázna SPÖ asi nebude. Ak Haidera do úradu krajinského premiéra nepodporí, stretne ho ako svojho úhlavného nepriateľa pri novembrových parlamentných voľbách. Šéf SPÖ, rakúsky kancelár Viktor Klima si asi v kútiku duše želá, aby jeho populistický rival ostal sedieť 300 km od Viedne. Obaja politici si pritom tykajú.
Pokiaľ Franz Vranitzky Haiderom opovrhoval, Klima nemá problém s ním komunikovať. Svojou podstatou si obaja populisti vlastne nie sú až takí vzdialení. Haider dokáže politický špagát - napriek tomu, že je 14 rokov v špičkovej politike, vydáva sa "za jedného z vás, na vašej strane". Multimilionár a veľkomajiteľ pozemkov je idolom nezamestnaných, malých robotníkov a zamestnancov. Učňovská mládež obdivuje politika, ktorý jazdí na Porsche i na kolieskových korčuliach.
Svoju volebnú klientelu, stojacu na spodných priečkach spoločnosti, "vyhecoval" proti tým, ktorí sú ešte slabší - "ausländern" - cudzincom. Predovšetkým tureckí a arabskí gastarbeiteri sa stali terčom FPÖ a ich permanentne nahnevaného voličstva.
Desiatky politológov vedia vždy, prečo práve v tých a v tých voľbách Haider vyhral, prečo má takú podporu. V skutočnosti sú to fenomény, ktoré sa vysvetliť nedajú, len ich treba vziať na vedomie. (Ani ja som roky nevedel vysvetliť mojim rakúskym spouobčanom, prečo inak normálna stredoeurópska krajina volí Mečiara. Každému to svoje.)
LUBO FUZAK, Viedeň
(Autor je redaktorom Austria Presse Agentur)