Vo vyspelých demokraciách sú občanom prístupné viaceré informácie o súkromí hlavy štátu, počnúc daňovým priznaním po detaily o zdravotnom stave prvého človeka krajiny. Mali by byť aj u nás občania informovaní o zdravotnom stave prezidenta, prečo? Tiež nás zaujímalo, či si voliči myslia, že by mal kandidát prejsť i nejakými psychotestmi?
ANNA KOLLÁRIKOVÁ, 49-ročná robotníčka, Zvolen: "O bežnom zdravotnom stave prezidenta by mal byť občan informovaný. I keď si myslím, že doteraz známi kandidáti sú na tom zdravotne a psychicky dobre. Žiadať, aby sa budúci prezident podrobil psychotestom, by bolo podľa mňa dosť kruté. Nemyslím, že by sa o tento post uchádzal človek, ktorý nemá v hlave všetko v poriadku."
JOZEF TOPOĽSKÝ, 48-ročný živnostník, Prievidza: "Na obe otázky odpovedám bez diskusie, áno. Treba poznať zdravotný stav prezidenta, aspoň všeobecne, pretože je dôležité, aby svoju funkciu, v ktorej budú na neho vplývať obrovské fyzické a psychické tlaky, dokázal zvládnuť."
OTTO ŠTROFFEK, 35-ročný publicista, Kremnica: "Ani jedno, ani druhé nie je potrebné. Podľa môjho názoru by zverejnenie zdravotného stavu a psychotesty výrazne zasiahli do jeho súkromia. Ak budúci prezident získa podporu voličov a poslancov, to je predsa zárukou, že bude fundovane zastávať svoj úrad."
RNDr. JÚLIUS KOVÁCS, 39 ročný pracovník v treťom sektore, V. Krtíš: "O zdravotnom stave prezidenta republiky by občania mali byť informovaní. Aby sa nestalo to, čo napríklad v Rusku, kde súčasný prezident Boris Jeľcin má vážne zdravotné problémy. A aby nedošlo k situácii, že občania zvolia za prezidenta takého chorého človeka, ktorý v priebehu roka-dvoch môže umrieť. Iné je to v súvislosti s psychickým stavom. O tom si občania môžu urobiť úsudok v priebehu predvolebnej kampane kandidátov."
JOLANA MAĽAROVÁ, manažérka, Prešov: "Pred časom, keď som sa uchádzala o pracovné miesto v serióznej súkromnej firme v Bratislave, musela som absolvovať veľmi náročné testy aj psychologické, pritom na post, o ktorý išlo, boli podľa mňa zbytočne prísne. Ale myslím si, že popri povinnosti ľudí, ktorí chcú kandidovať v priamej voľbe na post prezidenta, aby predložili 15 000 podpisov, mala byť aj ďalšia - aby podpisy doplnili i hodnoverným certifikátom o svojej spôsobilosti. Aj to by zvýšilo autoritu a preriedilo počty uchádzačov. Zdá sa mi totiž, že niektorí si i z tejto kandidatúry robia prostriedok lacnej osobnej popularity."
ROMAN EŠTOČÁK, 25 ročný študent, Nitra: "Samozrejme. Prezident by mal byť príkladom pre ostatných. Psychotestmi by mal prejsť, aby sme nemali do činenia s nejakým maniakom."
LÝDIA GABČOVÁ, 21 ročná študentka, Nitra: "Mali by sme poznať jeho zdravotný stav, aby sme vedeli, či nám nevládne nejaký psychicky narušený človek. Je potrebné poznať jeho celkový zdravotný stav, lebo to vplýva na jeho úradovanie. Určite by mal absolvovať psychotesty."
(ks, rim, eb, mg)