e. Vo včerajšom vydaní o tom informuje švajčiarsky denník Neue Zürcher Zeitung.
Podľa nedávneho vyjadrenia šéfa Fedu Alena Greenspana v americkom Kongrese dôvodom stability cien v USA v poslednom období nie je zastavená inflácia (deflácia), ale štrukturálne zmeny v americkej ekonomike. A. Greenspan minulý týždeň predstúpil pred Kongres s pravidelnou správou o stave americkej ekonomiky, ktorú centrálna banka vypracúva dvakrát do roka. Podľa Humprey-Hawkinsovho svedectva, čo je oficiálny názov správy, americké hospodárstvo má preto menší sklon k inflácii, lebo využívanie moderných technológií viedlo k rastu produktivity práce. Preto sa rýchly rast nominálnych miezd v posledných rokoch nepremietol v celej šírke do cien výrobkov. Odvrátenou stranou "technologického šoku" je pre podnikovateľov skutočnosť, že jestvuje veľká ponuka tovaru oproti dopytu. V tejto situácii sa sotva dá presadzovať zvyšovanie cien výrobkov. Na druhej strane napätá situácia na trhu pracovných síl, kde v súčasnosti vládne vysoká zamestnanosť, môže vytvárať určité inflačné tlaky. Nízky počet nezamestnaných môže vytvoriť stav, keď zamestnávatelia budú mať problémy naplniť voľné pracovné miesta, a tak budú musieť výrazne zvyšovať mzdy.
Analytici zdôrazňujú, že výrobcovia stratili "moc v cenovej oblasti". Výsledkom je zázračný rast produktivity práce, hospodársky vzostup, faktická cenová stabilita a rast reálnych príjmov.
Alanovi Greenspanovi protirečí vo svojej štúdii Edward McKelvey zo spoločnosti Goldman Sachs. Uvádza v nej, že dôkazy zázračného rastu produktivity práce sa sotva nájdu. Produktivita práce od roku 1995 síce stúpla, ale to je pre rastovú fázu ekonomiky vždy príznačné. Trend využívania počítačov podľa neho ju zvýšil asi tak o štvrtinu percenta. Pripomína, že nezamestnanosť klesá vždy v čase, ak ekonomika zaznamená medziročný rast viac ako 2,5 percenta. E. McKelvey zdôrazňuje, že faktor cenovej stability bude preto treba hľadať niekde celkom inde. Fáza deflácie má len prechodný charakter a centrálna banka krajiny by urobila najlepšie, keby sa nedala učičíkať na inflačnom fronte.