i pochybnosti o úmysle vlády skutočne odškodniť postihnutých a obvinili ju zo zdržovania odškodnenia. "Iniciatíva na zriadenie nadácie pre odškodnenie obetí nútených prác, vyhlásená 16. februára kancelárom Gerhardom Schröderom a zástupcami 12 veľkých nemeckých firiem, je v mnohých ohľadoch veľmi nejasná, je zrejme zameraná len na ochranu nemeckého priemyslu pred žalobami židovských obetí žijúcich v Spojených štátoch a Izraeli, a navyše, tak ako bola prezentovaná, je predurčená na nezdar," vyhlásil von Münchhausen. Vylúčiť uplatnenie amerického práva by mohla len medzištátna dohoda, ale americká vláda dala jasne najavo, že takú dohodu nehodlá uzatvoriť, pripomenul Münchhausen.
Advokát Brüning navyše poukázal na to, že podľa prevládajúceho právneho výkladu vážne hrozí skoré premlčanie väčšiny nárokov, a to už 13. mája tohto roka. Žaloby, ktoré nebudú do tohto dátumu podané, budú s veľkou pravdepodobnosťou bez šance na úspech, zdôraznil a kritizoval v tejto súvislosti skutočnosť, že vláda doteraz nepodnikla žiadnu zákonnú iniciatívu. "V parlamente nie je dodnes žiadny návrh zákona na zriadenie nadácie, takže jej vznik do septembra, keď by podľa vlády mala začať fungovať, je vážne ohrozený. Okrem toho nie je žiadny rozumný dôvod odkladať vyplatenie finančnej pomoci do septembra, keď obete denne umierajú a aspoň niektoré podniky už sú pripravené platiť," zdôraznil Münchhausen.
Okrem toho očividne hrozí rozdielne odškodnenie postihnutých na Západe a na Východe. Príznačné je tiež, že vládni predstavitelia rokujú len s americkou stranou, ale vôbec nenavštívili krajiny strednej a východnej Európy, kde žije najviac doteraz neodškodnených obetí," povedali ČTK zástupcovia poškodených.