Podľa údajov juhokórejského inštitútu pre národné zjednotenie za posledné dva až tri roky zomiera v severnej Kórei ročne v priemere 800 000 ľudí v dôsledku podvýživy a s ňou spojených chorôb. Severokórejské poľnohospodárstvo značne poškodili povodne a suchá v rokoch 1995 až 1997. K tomu sa pridružila neschopnosť štátu riadiť poľnohospodársky sektor a aj viac ako desať rokov trvajúce hospodárske sankcie USA. Severná Kórea je úplne odkázaná na medzinárodnú potravinovú pomoc pre svojich 24 miliónov obyvateľov.
ČÍNA ZVYŠUJE VOJENSKÝ ROZPOČET
Vojenské výdavky Číny v roku 1999 sa zvýšia oproti vlaňajšku o 15 percent, a to na 104,6 miliardy jüanov (12,6 miliardy dolárov). Ako upozorňuje agentúra Kjódó, je to už jedenásty rok, čo sa vojenský rozpočet Číny zvyšuje o dvojcifernú percentuálnu sumu. Vzhľadom na vlaňajšiu defláciu by však v súčasnosti nárast rozpočtu predstavoval 17 percent. Vlani sa zdvihol vojenský rozpočet v Číne o 12,8 percenta. Rast vojenského rozpočtu Číny zrejme ďalej posilní obavy z rastúcej čínskej vojenskej moci, zvlášť po nedávnej správe Pentagonu, ktorá upozorňuje, že Čína mieri stále väčším počtom rakiet na Taiwan. Peking sa usiluje o opätovné pripojenie ostrova k Číne a považuje ho len za svoju vzbúrenú provinciu.
MAĎARSKÝ PARLAMENT O NATO
Niekoľko dní pred vstúpením Maďarska do NATO dal parlament v Budapešti v utorok večer drvivou väčšinou hlasov súhlas na vyslanie maďarských vojsk do zahraničia a na vstup odzbrojených síl NATO na svoje územie v roku 1999. Zákon, ktorý tento rok umožní vyslanie maďarských jednotiek na 42 spoločných cvičení v zahraničí a ozbrojeným silám NATO v dvoch prípadoch povolí použiť vojenské strelnice na maďarskom území, bol schválený 286 hlasmi oproti dvom. Opozícia predtým vetovala prijatie ústavného dodatku, ktorý by umožnil, aby presuny jednotiek schvaľovala vláda. Maďarsko sa spolu s ČR a Poľskom oficiálne stane členom NATO 12. marca.
(TASR, ČTK)