ZÁHREB (REUTERS, bj) - Dnes sa v Záhrebe začína prvý proces postkomunistického Chorvátska so zločincom z druhej svetovej vojny. Za veľkého záujmu západných diplomatov, médií a aktivistov za ľudské práva bude súdený Dinko Šakič, ktorý ako 21-ročný velil koncentračnému táboru v Jasenovaci. Pozornosť bude upriamená na spôsob vedenia súdu i na to, či sa Chorvátsko konečne dokáže vyrovnať so svojou fašistickou minulosťou. 76-ročný obvinený sa však zrejme neobjaví na otvorení procesu, pretože v utorok večer ochorel. Hospitalizovali ho v nemocnici Rebro v Záhrebe po tom, ako zvracal, stratil vedomie a večer mu stúpol krvný tlak, povedal pre Reuters Šakičov právnik Ivan Kern. Podľa posledných informácií bude dnes Šakič prevezený do väzenskej nemocnice, ale pokiaľ môžem posúdiť, nemyslím si, že je schopný zúčastniť sa zajtrajšieho hlavného vypočutia, povedal. Hovorca súdu potvrdil, že proces sa začne podľa plánu a až potom bude prijaté prípadné rozhodnutie o odklade.
Šakič riadil koncentračný tábor v Jasenovaci a bol poverený vedením neďalekého tábora Stara Gradiška v rokoch 1942-45, keď v Chorvátsku vládol ustašovský režim, ktorý kruto prenasledoval Židov, Srbov, Cigánov a antifašistov. Podľa 35-stranovej obžaloby bol Šakič zodpovedný za smrť najmenej 2000 ľudí v Jasenovaci. Žalobca päť mesiacov študoval dôkazový materiál a vypočul 46 svedkov vrátane mnohých bývalých väzňov tábora.
Dosiaľ bol súdený len jediný vysoký predstaviteľ ustašovského režimu, v 80. rokoch v bývalej Juhoslávii - Šakičov proces je prvým v nezávislom Chorvátsku. Šakič bol vyhostený z Argentíny v júni minulého roka po tom, ako diskutoval o svojej minulosti v televíznom interview. Stalo sa tak na žiadosť chorvátskej vlády po pretrvávajúcich apeloch medzinárodnej verejnosti. Šakičova manželka Nada, tiež obvinená zo zločinov proti ľudskosti, bola poslaná do Chorvátska o niekoľko mesiacov po ňom s tým istým obvinením - jej prípad bol však ukončený pre nedostatok dôkazov a Nadu Šakičovú 1. februára napriek protestom zainteresovanej verejnosti prepustili na slobodu.