BONN/BRATISLAVA (SITA) - Nemecké firmy majú záujem investovať na Slovensku, potrebujú však jasné podmienky. Patrí medzi ne napríklad prehľadná legislatíva, zjednodušenie administratívy, vybudovanie infraštruktúry. Ďalším z predpokladov je aj potrebná vzdelanostná úroveň pracovníkov, ktorá je na slovenskom trhu vysoká. Pre agentúru SITA to uviedol riaditeľ referátu medzinárodných vzťahov, politiky a protokolu Nemeckej obchodnej a priemyselnej komory Philipp Graf von Walderdorff.
Ako ďalej uviedol, aktivity nemeckých podnikateľských subjektov by mohli smerovať do oblasti strojárstva, automobilového priemyslu, chémie, farmaceutiky či služieb. Dodal, že v rámci marcovej návštevy premiéra Mikuláša Dzurindu a skupiny slovenských podnikateľov v Nemecku sa budú prezentovať konkrétne projekty možnej spolupráce.
Podľa P. G. von Walderdorffa je jednou z výhod slovenského prostredia relatívne lacná pracovná sila. Priemerné hodinové náklady na mzdu robotníka v automobilovom priemysle v Nemecku predstavujú 60 mariek, z čoho 30 mariek sú odvody zamestnávateľa a zvyšok hrubá mzda zamestnanca. Je pravda, že na Slovensku zaplatíme 10-15 % tejto sumy, produktivita práce je však omnoho nižšia, konštatoval riaditeľ referátu.
Za obdobie január až október 1998 sa na Slovensko doviezol z Nemecka tovar za 5,003 mld mariek, čo je oproti rovnakému obdobiu roku 1997 o 1,213 mld Sk viac. Najrozšírenejšími komoditami sú živé zvieratá, potraviny rastlinného a živočíšneho pôvodu, poživatiny, nerastné suroviny, polotovary, oblečenie, železiarsky tovar, stroje, elektronika, motorové vozidlá. Celkový nemecký export predstavoval za tri štvrťroky minulého roka 792,489 mld nemeckých mariek.
Dovoz do Nemecka dosiahol spolu za spomínané obdobie 677,796 mld mariek, z čoho 4,920 mld mariek predstavoval tovar zo Slovenska. Ten tvorili napríklad živé zvieratá, potraviny, stavebné suroviny, polotovary zo železa, chemické polotovary a nedokončené výrobky, papier a lepenka.