álnych výsledkov zvíťazil bývalý vojenský vládca (1976-1979) a kandidát centristickej Ľudovej demokratickej strany (PDP), generál vo výslužbe Olusegun Obasanjo. Obasanjo sa vracia na čelo štátu po 20 rokoch, keď sa v roku 1979 dobrovoľne vzdal úradu v prospech civilistov. Civilný prezident však v úrade nevydržal dlho a ešte v tom istom roku moc prebrali opäť vojenskí vládcovia, ktorí sa jej vzdávajú až teraz. Korpulentný Obasanjo porazil exministra financií Olua Falaeho, ktorý označil voľby za "frašku" a ktorého strana z nich v nedeľu odstúpila. Obasanjo pripustil isté nedostatky v hlasovaní. "Neverím, že niekde na svete môže niekto povedať, že voľby uskutočnené ľudskými bytosťami sú perfektné. Nigéria nie je v tomto prípade výnimkou," povedal novozvolený prezident. Pre mnohých vrátane Falaeho sa tým naplnili obavy, že nepopulárni vojaci zostanú pri moci aj naďalej.
Obasanjov volebný štáb sa ho snažil vykresliť v trocha uhladenejšej podobe, ako zvykol vystupovať počas svojho prvého vládnutia, keď sa stal terčom častých vtipov. Vo svojom poslednom predvolebnom televíznom vystúpení však 61-ročný Obasanjo svoj zemitý pôvod nezaprel, keď rozprával o jedle. "Viete, že radšej jem prstami. Lepšie to chutí, keď si môžete prsty oliznúť." Jeho volebnému úspechu to však neuškodilo. Pre Obasanja, hoci pochádza rovnako ako Falaea z jorubského juhovýchodu krajiny, hlasoval najmä moslimský sever a nemala proti nemu námietky ani armáda. Mnoho Nigérijčanov sa domieva, že jeho nákladnú predvolebnú kampaň financovali Obasanjovi starí uniformovaní priatelia - výmenou za získanie imunity v prípade vyšetrovania "stratených" miliónov. Za vlády diktátora Abacha bol Obasanjo za údajný pokus o sprisahanie uväznený - najskôr ho v júli 1995 odsúdili na doživotné odňatie slobody, potom mu trest zmiernili na 15 rokov. Prepustili ho minulý rok v júli a už v novembri súhlasil so svojou kandidatúrou na najvyšší post v krajine.
Baptistický kresťan Olusegun Obasanjo sa narodil 5. marca 1937 v Abeokute v západonigérijskom štáte Ogun. Po skončení strednej školy a krátkom učiteľovaní vstúpil v roku 1958 do armády a podstúpil vojenské školenie vo Veľkej Británii a v Indii. Štátnu funkciu prvýkrát prevzal v roku 1975, keď viedol ministerstvo verejných prác a výstavby. V júli 1975 ho vymenovali za náčelníka generálneho štábu a vo februári 1976 po zavraždení vtedajšieho vojenského vládcu Murtalyho Mohammada sa ako generálporučík stal hlavou štátu. O tri roky neskôr odovzdal moc prezidentovi Alhajimu Shehu Shagarimu a v hodnosti generálplukovníka odišiel do výslužby. V budúcich dvanástich rokoch na svojej farme "Ota" choval hydinu a prasce. Okrem toho písal knihy a prednášal na Ibadanskej univerzite. Koncom 80. rokoch vyjednával v Juhoafrickej republike s belošskou vládou a černošským, vtedy ešte zakázaným vedením, a začal dialóg, ktorý pripravil cestu k zrušeniu apartheidu. Obasanjo získal reputáciu demokrata v krajine diktátorov. V roku 1991 bol dokonca jedným z možných kandidátov na funkciu generálneho tajomníka OSN.
(ČTK, REUTERS)