dokument, ktorý by mal najväčšej latinsko americkej ekonomike uvoľniť cestu k získaniu druhej deväťmiliardovej tranže záchranného balíka MMF v celkovej hodnote 41,5 mld USD. Hovorca MMF vo Washingtone koncom minulého týždňa uviedol, že zverejnenie nových podmienok možno očakávať v priebehu tohto týždňa. Miestne médiá predpokladajú, že sa tak stane už v stredu, hneď po tom, čo vo funkcii prezidenta brazílskej centrálnej banky oficiálne potvrdia Arminia Fraga, bývalého poradcu svetového finančníka Georgea Sorosa.
Od nového šéfa brazílskej centrálnej banky a jeho pracovného tímu sa očakáva, že brazílskej národnej mene pomôže znovu získať stratenú medzinárodnú dôveru. Brazílsky real stratil od zavedenia plávajúceho výmenného kurzu v polovici januára už 41 % svojej hodnoty a podľa G. Sorosa je v súčasnosti značne podhodnotený. Dostatočne veľký medzinárodný úver by bol podľa jeho slov aspoň dočasným riešením kritickej situácie.
MMF bude pravdepodobne od Brazílie v nových podmienkach požadovať zvýšenie primárneho rozpočtového prebytku, ktorý by mal byť kompenzáciou za stúpajúce nároky na obsluhu štátneho dlhu spôsobeného devalváciou realu a vyššími úrokovými mierami. Namiesto pôvodne plánovaných 2,6 % hrubého domáceho produktu krajiny (HDP) sa má požadované zvýšenie prebytku pohybovať v rozpätí 3-3,5 %, pričom už teraz sa očakávajú búrlivé diskusie o dosiahnuteľnosti tohto cieľa.
V piatkovej rozprave pred brazílskym senátom Arminio Fraga svoj prvý boj vyhral, keď dokázal takmer šesť hodín úspešne čeliť nepríjemným otázkam členov ekonomického výboru. O tom, že má na presadenie svojich plánov reálne nástroje, však musí presvedčiť samotnú krajinu a predovšetkým zahraničných investorov, čo je podľa nezávislých analytikov oveľa komplikovanejšia časť jeho misie. Dobrú východiskovú pozíciu mu v piatok pripravil aj prezident Fernando Henrique Cardoso, ktorý sa na svojom stretnutí s guvernérmi 26 brazílskych štátov dohodol na tom, že nebudú naďalej požadovať zmäkčenie podmienok na splácanie záväzkov, ktoré majú voči centrálnej vláde. Súčasnému prezidentovi však ostáva presvedčiť ešte guvernéra štátu Minas Gerais Itamara Franca, ktorý na piatkové stretnutie s prezidentom ako jediný neprišiel. Práve Franco, bývalý brazílsky prezident, môže v danej situáciu zohrať kľúčovú úlohu. Posledný únik kapitálu spôsobila práve jeho vláda, keď v prvej polovici januára vyhlásila moratórium na splácanie záväzkov voči centrálnej brazílskej vláde, čo napokon vyústilo do drastickej devalvácie brazílskej meny.