Slovenské lyžovanie vyslalo na majstrovstvá sveta v severských disciplínach k susedom do Rakúska najpočetnejšiu výpravu po rozdelení federácie - sedem bežcov, troch skokanov a dvoch kombinátorov, ale na výsledkoch to nebolo cítiť. Len bežec Ivan Bátory, ktorý to naznačoval už výkonmi v pretekoch Svetového pohára, sa raz dokázal vkliniť do prvej pätnástky (12. miesto v stíhacích pretekoch na 15 km voľnou technikou). Bátory upozornil na seba aj výborným behom na prvom úseku štafety 4 x 10 km, keď v niektorých fázach udával tempo na čele pretekov a štafetu odovzdával na tretej pozícii. Popri viacerých priemerných výkonoch sa však o Slovensku hovorilo skôr ako lyžiarsky sa rozvíjajúcej krajine.
V behu mužov sa v pretekoch voľnou technikou dostal do tretej desiatky konečného poradia húževnatý Martin Bajčičák. S Bátorym sú však na dobré družstvo málo, čo sa ukázalo v štafete. V behu žien dosahovala Jaroslava Bukvajová vlani lepšie výsledky - v SP aj na zimnej olympiáde v Nagane. Pretekárka s veľkými možnosťami (v lete behá na medailových priečkach v pretekoch do vrchu) v Ramsau neukázala progres, skôr naopak. Chýbala jej iskra. Po dvoch 17. miestach sa netvárila nadšene. Skúsená Alžbeta Havrančíková pri svojom ôsmom štarte na MS po každých pretekoch opakovala, že má ťažké nohy sťa kláty. Ako na šampionáte 1987 v Oberstdorfe, ktorý je pre ňu strašidlom. Spokojný bol vari len tréner žien Jozef Michalech: "Celkove možno povedať, že dve naše reprezentantky splnili očakávanie."
Mladučkí kombinátori Michal Pšenko a Filip Kafka sa dostali do povedomia v tejto sezóne, Pšenko sa blysol 2. miestom na juniorských MS. Schopní skokani však ešte nestačia seniorom v bežeckých pretekoch, a tak najlepšie výsledky z našich - v úctyhodnej vzdialenosti od svetovej špičky - dosiahol 20-ročný Martin Novoroľník.
Červenať sa musel skokan-špecialista Martin Mesík, keď zostal v tieni kombinátorov Pšenku i Kafku. Mesík sa vlani na olympiáde prebil do finálového kola (26. miesto), avšak tohto roku na MS ho konkurencia spoznávala len podľa mena. Naši skokani sa museli v pretekoch cítiť ako Keňan Boit, ktorý sa v bežeckých pretekoch trápil na trati ďaleko-ďaleko od najlepších. Usmievavý čierny Afričan sa takisto vyslovil, že na šampionát prišiel predovšetkým zbierať skúsenosti.
Pod Dachsteinom dominovali tradičné lyžiarske veľmoci: Nórsko, Fínsko, Rusko, Taliansko, Nemecko. Avšak tri medaily bežcov Estónska môžu byť aj pre Slovensko príkladom, že pri dobrej príprave a zodpovedajúcich podmienkach sa môžu medzi špičku prebiť aj najlepší jednotlivci z malých krajín.
ONDREJ GAJDOŠ