BRATISLAVA (SME - am) - Podľa názoru USA nie sú rozpočtové a menové opatrenia prijaté japonskou vládou dostatočné na to, aby výrazne naštartovali rast druhej najväčšej ekonomiky sveta. "Slabý jen nemôže byť náhradkou menovej politiky," povedal včera japonským novinárom námestník ministra financií Lawrence Summers, ktorý je od štvrtka na oficiálnej pracovnej návšteve v Tokiu.
Japonská centrálna banka - Bank of Japan (BoJ) - znížila 12. februára úrokovú sadzbu na jednodňové výpožičky na 0,15 %. Od tohto kroku očakávala zastavenie rastu dlhodobých úrokových sadzieb, ktoré považuje za hlavnú brzdu obnovy japonského hospodárstva. Už vtedy nezávislí analytici poukazovali na neefektívnosť rozhodnutia a BoJ obvinili, že nie je schopná určiť menovú politiku, ktorá by stimulovala hospodársky rast. Podľa L. Summersa je "obnovenie rastu japonského hospodárstva životne dôležité. USA nemôžu byť hnacím motorom globálnej ekonomiky naveky". Doteraz prijaté rozpočtové opatrenia môžu v určitej miere vzpružiť domáci dopyt, pričom dosiahnutie 0,5-percentného rastu japonského hospodárstva v novom fiskálnom roku (od 1. apríla) je možné.
Námestník amerického ministra financií si je však vedomý, že odhady nezávislých analytikov sú oveľa pesimistickejšie. "V tejto chvíli je dôležité, že Japonsko neprestáva zvažovať dodatočné rozpočtové a menové opatrenia," dodal L. Summers, ktorý sa čoraz viac obáva deflačného rizika, ktoré Japonsku hrozí. Aj keď L. Summers chápe snahu BoJ zabezpečiť cenovú stabilitu, vyhnutie sa deflácii je podľa neho taktiež jednou z jej podmienok. Podobné stanovisko včera zaujal aj zástupca výkonného riaditeľa Medzinárodného menového fondu Stanley Fisher, ktorý v exkluzívnom rozhovore pre Reuters Television povedal, že BoJ by mala prejsť na politiku cieleného zvýšenia inflácie, pričom stanovenie formálneho inflačného cieľa nie je potrebné. Reálnu hrozbu deflácie včera potvrdili aj oficiálne údaje hovoriace o poklese spotrebiteľských cien v tokijskej oblasti. Prepad spotrebiteľských cien o 0,1 % (na ročnej báze) je už šiestym za sebou, pričom toto obdobie je zároveň najdlhšou periódou poklesu od roku 1970.
Mierne pozitívnu správu včera prinieslo japonské ministerstvo medzinárodného obchodu a priemyslu, ktoré zverejnilo index priemyselnej produkcie. Podľa sezónne upravených údajov vzrástol v porovnaní s decembrom index o 0,8 %. Už druhé zlepšenie indexu za sebou ukazuje podľa interpretácií ministerstva na to, že japonská výroba sa odrazila od svojho dna. Osobná spotreba, ktorá v Japonsku tvorí približne
60 % HDP, zaznamenala v poslednom štvrťroku 1998 taktiež prvý nárast za uplynulé tri kvartály. Japonské Centrum na ekonomický výskum (JCER), ktoré správu zverejnilo, však upozorňuje na to, že v ďalšom štvrťroku sa osobná spotreba pravdepodobne opäť zníži. HDP krajiny má podľa štúdie JCER v poslednom štvrťroku 1998 klesnúť o 0,1 %, pričom v období január-marec má byť jeho prepad až 0,5 %. Podľa údajov zohľadňujúcich najnovšie prieskumy má japonský HDP zaznamenať vo fiskálnom roku 1998 pokles 2,5 %, čo je podstatne viac ako oficiálny vládny odhad, ktorý rátal "len" s 2,2-percentným poklesom.