Mojím cieľom nie je funkcia prezidenta, ale skôr vyvolanie procesu, ktorý by napovedal rómskej komunite, ako aj celej spoločnosti, že u nás žijú občania, ktorým na srdci ležia nielen ich osobné záujmy, ale aj osud Slovenska a celej spoločnosti. Vyhlásila to včera kandidátka Rómskej iniciatívy za spolunažívanie (RIS) v priamej voľbe prezidenta Anna Koptová. Anna Koptová v rokoch 1990 až 1992 bola poslankyňou v SNR za VPN ako jediná rómska občianka. Založila nadáciu Dobrá rómska víla Kesaj, rómske divadlo Romathan, katedru rómskej kultúry v Nitre a je autorkou rómsko-slovenského slovníka. Je vydatá, má dve dcéry.
SÚŤAŽ EURÓPANOV
Delegácia Európskej komisie (EK) v SR vyhlásila pre mladých ľudí zo Slovenska súťaž o najlepšiu esej na témy týkajúce sa členstva Slovenska v Európskej únii. Najlepšieho autora eseje na témy Ako môže členstvo Slovenska obohatiť EÚ? a Posilní alebo oslabí členstvo Slovenska v EÚ jeho národnú identitu? ocenia krátkym pobytom v Bruseli. Podmienkou účasti na súťaži je občianstvo SR, vek do 30 rokov a štúdium na vysokej škole alebo najviac dva roky praxe. Esej v rozsahu 2500 až 4000 slov treba poslať spolu s prihláškou s uvedeným menom, adresou, telefónnym, prípadne faxovým číslom, odborom štúdia a názvom vysokej školy alebo zamestnávateľa, do 20. apríla 1999 v obálke označenej Súťaž mladých Európanov na adresu: Európske informačné centrum, Panská 5, P. O. Box 266, 810 00 Bratislava I.
25. FEBRUÁR 1948 BOL PODĽA DS ČIERNYM DŇOM
Za krajinu slobody, demokracie a práva, ktorá sa odpútava od nedemokratických období svojej minulosti, označila dnešné Slovensko Demokratická strana ústami svojho podpredsedu Ivana Brndiara pri príležitosti 51. výročia komunistického puču z roku 1948. Podľa jeho slov 25. február 1948 je čiernym dňom v našej histórii, odkedy komunisti v Československu nastolili totalitný režim. Na margo uplynulých štyroch rokov Brndiar uviedol, že v SR opäť vládli politické subjekty, ktoré sa usilovali nastoliť autoritatívny režim, v nedostatočnej miere rešpektovali ľudské práva a pokúšali sa zavliecť našu krajinu do sféry ruských záujmov.
PREMIÉR PÍŠE SUDCOM A PROKURÁTOROM
Premiér M. Dzurinda v otvorenom liste sudcom a prokurátorom uviedol, že vláda si uvedomuje, že nárok na valorizácie platov sudcov a prokurátorov je zákonným nárokom, ktorý u sudcov predstavuje aj istú časť ekonomických garancií ich nezávislosti. Obdobne to platí aj pre prokurátorov. Vláda je však presvedčená, že sudcovia a prokurátori tento vynútený postup výkonnej moci pochopia a podporia. Nevalorizovanie platov za deväť mesiacov roku 1999 nie je v žiadnom prípade snahou o obmedzovanie nezávislosti sudcov a prokurátorov. Predstavuje iba ekonomicky nevyhnutný krok, ktorý nadväzuje na rovnaké úpravy pri odmeňovaní policajtov, colníkov, príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže a iných štátnych zamestnancov. Vláda podľa premiéra vykoná všetky potrebné opatrenia, aby rok 1999 bol posledným rokom takýchto obmedzení platov. (TASR, r)