Japonský predseda vlády Keizo Obuči včera vo svojom vystúpení uviedol, že Japonsko bude aj naďalej pokračovať v monitorovaní vývoja japonského jenu na finančných trhoch a v prípade potreby prijme nevyhnutné kroky. Ako neskôr uviedol, stabilné pohyby na trhu sú podľa neho dôležité na zachovanie pozitívnych ekonomických podmienok. Kurz dolára a jenu dosiahol včera hranicu 121,70 JPY/1 USD, ktorú však neprekonal. Obchodovanie jenu bolo tak po väčšinu dňa uzamknutné v pásme od 121,20 JPY/1 USD až po 121,90 JPY/1 USD. Tokijský akciový index poklesol o 145 bodov na hodnotu 14,355 bodu, čo istým spôsobom tiež pomohlo doláru posilniť oproti jenu. Aj napriek dosť silným príkazom na nákupy dolárov oproti jenu okolo úrovne 120 JPY/1 USD si väčšina analytikov myslí, že ďalšie oslabovanie jenu je limitované v rozmedzí od 125 JPY/1 USD až po úroveň 127 JPY/1 USD.
Pozornosť sa v tejto chvíli upriamuje aj na návštevu štátneho tajomníka amerického ministerstva financií Lawrenca Summersa v Ázii. Z návštevy v Číne si L. Summers odnáša prísľub že nepríde k devalvácii jüanu. Vo štvrtok sa uskutoční stretnutie L. Summersa s japonským viceministrom financií Eisuke Sakakibarom, ktoré by mohlo vyvolať ďalšiu vlnu komentárov z ich strany k vývoju na finančných trhoch. Euro bolo počas včerajšieho dňa obchodované v pásme od 1,0950 USD/1 EUR až po hodnotu 1,1050 USD/1 EUR. Euru mierne pomohli nepotvrdené správy o tom, že okolo úrovne 1,0800 USD/1 EUR by mohla Európska centrálna banka nakupovať euro v snahe stabilizovať vývoj na trhu. Nemecký minister financií Oskar Lafontain počas dňa uviedol, že zníženie súčasnej výšky úrokových sadzieb by pomohlo európskej ekonomike, a to bez obáv o vývoj inflácie, keďže v súčasnom období sú skôr výraznejšie deflačné tlaky ako inflačné.
Pozitívny inflačný vývoj je možné sledovať aj na cene zlata, ktoré počas uplynulých mesiacov malo skôr tendenciu oslabovať až po súčasnú úroveň 286 dolárov za trójsku uncu. V časoch, keď sa zvyšujú obavy z nárastu inflácie, presúvajú sa aktíva postupne do zlata, ktoré je odolnejšie proti inflačnému vývoju.
V oslabovaní pokračovala aj britská libra, a to predovšetkým oproti americkému doláru, a dosiahla na 16-mesačné minimum. Libra otestovala hranicu 1,600 USD/1 GBP, ktorú však zatiaľ neprekonala. Libra oslabila aj oproti euru, až na úroveň 0,6880 GBP/1 EUR, kým počas rána bola ešte obchodovaná na úrovni 0,6800 GBP/1 EUR. Za poklesom libry je možné vidieť zmenu v postoji britskej vlády k vstupu libry do eurozóny. Pokiaľ by sa libra rozhodla vstúpiť do eurozóny, s veľkou pravdepodobnosťou s oveľa slabším výmenným kurzom, ako je súčasná úroveň.
BRANISLAV MATUŠEK
(Autor je dílerom ING Barings)