ho obchodu dosiahol v minulom mesiaci iba 2,584 mld Sk. Vývoz pritom zaznamenal rast o 7 % na úroveň 25,974 mld Sk a dovoz klesol o 4,1 % na 28,558 mld Sk.
Aj naďalej sa prehlbuje orientácia nášho zahraničného obchodu na Európsku úniu a krajiny z prvej vlny integrácie do tejto organizácie. Slovenský export do krajín EÚ vzrástol v porovnaní s minulým rokom o 34,8 % na úroveň 16,624 mld Sk. Analytici to prisudzujú predovšetkým pozitívnemu vplyvu niekoľkých slovenských podnikov, ktoré vlastnia zahraničné subjekty a vedia im zabezpečiť technológie a trhy.
Export do okolitých krajín smerujúcich do EÚ však klesol o viac ako 20 %. Znížil sa predovšetkým vývoz do Českej republiky, čo odborníci prisudzujú jednak ekonomickej recesii v tejto krajine, ako aj klesajúcemu kurzu českej meny, ktorý cenovo znevýhodňuje našich exportérov. Spolu však do EÚ a krajín z prvej vlny rozširovania smeruje približne 89 % všetkých slovenských exportov. V oblasti dovozu zaznamenáva Slovensko stále nižší objem dovozov z Ruska. Oproti minulému roku zaznamenala SR v januári pokles dovozov z tejto krajiny o 10,6 % na úroveň 3,9 mld Sk, čo je 13,7 % všetkých dovozov. Tento pokles však spôsobil predovšetkým pokles cien surovín na medzinárodných komoditných trhoch, a nie klesajúca surovinová závislosť SR od Ruska. Zo zverejnených štatistických údajov vyplýva, že motorom zlepšenia výsledkov zahraničného obchodu Slovenska sú aktivity koncernu Volkswagen. Export dopravných prostriedkov zo Slovenska vzrástol v januári oproti minulému roku o 121,5 % na úroveň 6,333 mld Sk. Ich dovoz pritom vzrástol iba o 26,3 % na 3,704 mld Sk. Slovensko tak za prvý mesiac roka zaznamenalo pri obchode s dopravnými prostriedkami kladné saldo 2,629 mld Sk, pričom ešte pred rokom bola naša obchodná bilancia pri dopravných prostriedkoch zhruba vyrovnaná - zaznamenali sme symbolické pasívne saldo 72 mil. Sk. Najhoršie sa v januári pri exporte darilo hutníctvu. Export základných kovov a výrobkov z nich klesol medziročne o 41,7 % na úroveň 3,145 mld Sk. Okrem zložitej situácie vo VSŽ totiž existenčné problémy prenasledujú aj ďalšie podniky - typickým príkladom je výroba medi v Kovohutách Krompachy.
Výrazný rast exportu však Slovensko zaznamenalo aj pri položke stroje, prístroje, elektrické zariadenia, prístroje na záznam a reprodukciu obrazu a zvuku. Export tohto typu tovaru vzrástol v januári o 34,7 % na 5,09 mld Sk. Odborníci to prisudzujú pôsobeniu zahraničných investorov v slovenskej elektrotechnike, kde pôsobia koncerny ako Siemens, Sony, Whirlpool a ďalšie. Dobré výsledky sa však odhadujú aj pri exporte televízorov.