Vo všetkých krajinách alpskej oblasti, ktoré postihla dramatická snehová kalamita sprevádzaná smrtiacimi lavínami, sa v týchto dňoch živo diskutuje o tom, ako predchádzať obetiam pri zosuvoch snehových más. Experti upozorňujú, že s úplnou istotou sa nebude nikdy dať uniknúť napríklad pred takou lavínou, ktorá zavalila v utorok rakúsky Galtür.
Od roku 1975 existuje v Rakúsku prísny systém výstavby v horských oblastiach. V osobitne vyznačených červených zónach vystavených lavínovému nebezpečenstvu vládne striktný zákaz výstavby. V Galtüre boli poškodené domy, z ktorých niektoré stáli v žltej zóne so zvýšeným rizikom lavín. Vďaka vysokým a strmým svahom dosahujú lavíny v tejto oblasti obrovskú rýchlosť 200 až 300 kilometrov za hodinu. Lavínový expert Karl Kleemayr tvrdí, že utorkový zosun snehu nebolo možné predvídať. Z rovnakého svahu sa do údolia zrútila lavína naposledy v roku 1919.
Lavíny "prašanu" sa považujú za osobitne nebezpečné. Hans Ritter z lavínovej centrály v Mníchove hovorí, že suchý sneh oddeľujúci sa od spodnej časti lavíny sa enormne zrýchľuje, pretože ho nebrzdí trenie s pôdou. Zranenia, nedostatok kyslíka a podchladenie bývajú hlavnýmu príčinami smrti. Ako možnú ochranu proti nárazu snehu s valiacim sa ľadom, kamením a drevinami radia experti zakryť si tvár a schúliť sa do klbka. Ľuďom môžu pomôcť elektronické pípače, mobilné telefóny a špeciálne batohy s airbagmi. Záchranári vedia z vlastných skúseností, že šanca na prežitie dramaticky klesá po 15 minútach od závalu. "Vyše 90 percent obetí prichádza o život udusením," hovorí Rudi Mair z tirolskej protilavínovej služby. Už po 40 minútach v snehu má obeť len asi 30-percentnú možnosť prežiť a po dvoch hodinách žijú už len tri percentá zavalených.
Zimy s častými zosuvmi lavín sa v Alpách opakujú tak raz za 10 až 20 rokov, usudzuje šéf francúzskeho národného centra na výskum snehu v Grenobli Eric Martin. Podobné situácie ako tento rok vznikli v zimách rokov 1977/78 a 1987/1988. Tohtoročná zima je však mimoriada tým, že veľké množstvo snehu napadlo počas krátkeho času. Hlavným rizikom vzniku lavíny totiž nie je hrúbka snehovej prikrývky, ale množstvo nespevneného nového snehu.
(ČTK)