BRATISLAVA (SME - dd) - Slovenská vláda včera na mimoriadnom zasadnutí schválila návrh štátneho rozpočtu SR. Rozpočet sa drží vopred stanovených kritérií - príjmy sú 174,9 mld Sk, výdavky 189,9 mld Sk a fiskálny deficit 15 mld Sk. Ako však priznávajú všetci členovia kabinetu vrátane jeho predsedu, schválený rozpočet obsahuje rad rizík, následkom ktorých by mohlo byť nedodržanie plánovaného schodku. Vláda o tomto probléme rokovala, žiadne stanovisko však k nemu neprijala.
Predseda vlády Mikuláš Dzurinda oznámil, že rozpočtovými rizikami by sa mala podrobne zaoberať analýza, ktorú má do 15. marca predložiť vláde vicepremiér Ivan Mikloš. Tá bude obsahovať aj návrhy na ich elimináciu. Zatiaľ však nie jasné, či vláda použije aj opatrenia ako zvýšenie dolnej sadzby dane z pridanej hodnoty, alebo zavedenie dovoznej prirážky. "Ak sa bude dať deficit verejných financií znížiť na dve percentá hrubého domáceho produktu bez zvýšenia dane z pridanej hodnoty, tak ja budem ten, kto bude najradšej, že to nebude treba urobiť," povedal I. Mikloš. Premiér Dzurinda svoje stanovisko k zvýšeniu DPH vyjadril slovami: "Nič nie je vylúčené."
Niektoré bližšie kroky, ktoré by mali smerovať k zvýšeniu príjmov rozpočtov, však včera načrtla ministerka financií Brigita Schmögnerová. Tá napríklad avizovala vyššie dane pre motoristov. V súčasnosti sa podľa nej rozhoduje, či sa rozšíri povinnosť platiť cestnú daň na všetkých motoristov, alebo sa zavedie osobitná daň z motorových vozidiel na vlastníckom princípe. Z tohto typu dane by sa podľa B. Schmögnerovej malo dať získať približne 2,1 až 2,7 mld Sk. Podľa odhadov pozorovateľov by to znamenalo zvýšenie daňového zaťaženia v rozsahu minimálne 1000 Sk za každé auto. Motoristov by sa malo dotknúť aj ďalšie navrhované opatrenie. Je ním opätovné zvýšenie spotrebnej dane z uhľovodíkových palív a mazív o 500 až 1000 Sk na tonu. Po prepočte to znamená, že liter benzínu by sa mal opäť zvýšiť o 50 hal až 1 Sk na liter. Štátnej kase by to prinieslo 400 až 800 mil. Sk. Uvažuje sa aj o zvýšení dane z tabaku a tabakových výrobkov. Prípadným zmenám oboch typov spotrebných daní budú podľa Schmögnerovej predchádzať ešte rokovania, zatiaľ však nešpecifikovala s kým. Ďalších 400 mil. Sk chce ministerka do rozpočtu dostať zvýšením poplatkov za vystavenie občianskeho preukazu, vodičského preukazu a pasu. Zvýšiť by sa mali aj poplatky za nadmernú prepravu v kamiónovej doprave.
Rozpory vo vláde však pretrvávajú v oblasti možného znižovania výdavkov rozpočtu. Premiér Dzurinda včera vyhlásil, že nemá pocit, že by v rozpočte bola "velikánska vata". Podľa jeho slov vláda "s lupou hľadá každú korunu, aby mala dobrý pocit, že na strane výdavkov išla na doraz". Ako dodal, na výdavkovej strane rozpočtu je pravdepodobnejšie zvyšovanie, nie znižovanie výdavkov. "Kto by nechcel dať viacej na zdravotníctvo, na školstvo, na bytovú výstavbu?, položil si otázku Dzurinda. Iný názor však krátko po ňom vyjadril vicepremiér Mikloš. Podľa neho existuje priestor na znižovanie výdavkov v štátnej správe, ktorá je od zavedenia nového územnosprávneho usporiadania príliš rozsiahla a bude preto potrebné prehodnotiť jej efektívnosť. Ďalší priestor na znižovanie výdavkov je podľa neho v sociálnom systéme, ktorý by mal byť adresnejší a efektívnejší ako v súčasnosti.