V predchádzajúcom čísle sme vás zoznámili s najpoužívanejšími svetelnými zdrojmi v domácnosti. Teraz si povieme niečo o výbere svietidiel a spôsobe osvetlenia v jednotlivých častiach našej domácnosti.
Účelné osvetlenie znamená, že osvetľujeme len tie miestnosti alebo ich časti, kde je osvetlenie potrebné. Nesvietime teda zbytočne na takom mieste a s takou intenzitou, kde to nie je opodstatnené. Z tohto dôvodu navrhujeme vždy sústavu svietidiel, ich zapínaním a vypínaním prispôsobujeme a regulujeme osvetlenie podľa toho, či odpočívame a chceme len tlmené osvetlenie, alebo či sa venujeme náročnej pracovnej činnosti, ktorá vyžaduje vysokú úroveň osvetlenia pracovnej plochy alebo predmetu.
Na tento účel sa zriaďuje tzv. lokálne osvetlenie, ktoré zvyšuje úroveň osvetlenia v danom mieste. Riešime ho tak, aby dostatočne osvetlilo celú potrebnú plochu, ale pritom neoslňovalo ostatných používateľov miestnosti.
Svietidlá
Pri výbere svietidla sa nemôžeme riadiť len jeho vzhľadom alebo tým, že nám ho susedia budú závidieť. Musíme zvážiť, k akému účelu svietidlo potrebujeme a akú hospodárnosť od svietidla môžeme očakávať.
Najhospodárnejšie sú priame svietidlá, ktoré používame pre intenzívne lokálne osvetlenie, ktorých väčšina svetelného toku smeruje na pracovnú plochu. Najmenej hospodárne je nepriame osvetlenie. Používame ho, len výnimočne (napríklad na určitý estetický zámer).
Aký spôsob osvetlenia máme
zvoliť v našej domácnosti?
Obývacia izba
Hlavným nepriateľom je oslňujúce a prenikavé svetlo. Tomuto sa ľahko vyhneme, ak použijeme halogénovú žiarovku s odrazom svetla od stropu. Osvetlenie bude mäkšie a rozptýlenejšie, no zároveň si zachová svoj jas. Pre miestne osvetlenie na čítanie, sledovanie televízie alebo na osvetlenie pracovného stola používame svietidlá nástenné, stojanové, prípadne s nastaviteľnými ramenami. Ako svetelné zdroje môžeme použiť žiarovky alebo kompaktné žiarivky.
Kuchyňa
Pre osvetlenie pracovnej plochy kuchynskej linky je vhodné svietidlo so žiarivkou bielej alebo teplej bielej farby, ktoré nevrhá tieň. Na osvetlenie jedálneho stolu môžeme použiť sťahovacie svietidlo s kompaktnou žiarivkou.
Kúpeľňa
Celkové osvetlenie môžeme zaistiť stropným žiarivkovým svietidlom s teplou bielou farbou žiariviek. Osvetlenie zrkadla najlepšie zabezpečíme dvomi rovnakými svietidlami s kompaktnou žiarivkou, umiestnenou symetricky po obidvoch stranách zrkadla, alebo jedným svietidlom s lineárnou žiarivkou, ktoré osadíme nad zrkadlo tak, aby nás neoslňovalo.
Detská izba
Keď má dieťa nevhodné osvetlenie pre svoju činnosť, tak má snahu sa nakláňať, krútiť a presedávať tak, aby si samo zlepšilo podmienky videnia. Chybné osvetlenie môže byť príčinou deformácií chrbtice, bolestí hlavy, zlej nálady a zápalu spojiviek. V detskej izbe je najdôležitejšie celkové osvetlenie, ktoré má svietiť trvale pri všetkých činnostiach a so značnou intenzitou. Najvhodnejšie je stropné žiarivkové svietidlo s krytom a so žiarivkami teplej bielej farby. Pre miestne osvetlenie pracovného stolu môžeme použiť stolné alebo nástenné svietidlo s pohyblivým ramenom, ktoré umiestnime z ľavej strany (pre ľavákov z pravej strany) s kompaktnou žiarivkou teplej bielej farby.
Spálňa
Pre celkové osvetlenie a k vytvoreniu príjemnej atmosféry pre odpočinok a uvoľnenie sú vhodné svietidlá zmiešané, s dobrým clonením zdroja svetla. Osvetlenie pri lôžku (napr. na čítanie) vyriešime stolným alebo nástenným svietidlom.
Predsieň, hala, šatňa
Pre osvetlenie týchto priestorov používame zásadne celkové osvetlenie stropným žiarivkovým svietidlom. Ak v týchto priestoroch nevykonávame nijakú ďalšiu špeciálnu činnosť, použijeme vhodné miestne osvetlenie.