Predbežné údaje ministerstva financií ďalej ukazujú, že objem japonského exportu klesol už štvrtý mesiac po sebe. V medziročnom vyjadrení predstavuje tento pokles 10,6 %.
Na pomerne priaznivom výsledku japonskej obchodnej bilancie má zásluhu slabnúca výkonnosť japonskej ekonomiky, ktorá do značnej miery oslabila domáci dopyt. Hodnota japonského importu poklesla z minuloročných 3,45 mld na súčasných 2,69 mld JPY. Je to už trinásty pokles japonského importu v rade po sebe a zároveň jeho najväčší prepad od februára 1987. Tento negatívny výsledok spôsobilo predovšetkým 14,7%-né medziročné posilnenie JPY oproti USD.
Vo vzťahu k najdôležitejšiemu obchodnému partnerovi USA si Japonsko aj naďalej udržiava aktívne saldo, keď japonský obchodný prebytok voči USA klesol len o 2,2 %. Aj napriek tomu, že väčšina nezávislých analytikov v najbližších mesiacoch predpokladá zmenšovanie celkového obchodného prebytku Japonska, prípadne až jeho obrat na deficit, japonský obchod voči USA by mal aj naďalej vykazovať prebytok. Silný nárast prebytku obchodnej bilancie zaregistrovalo Japonsko voči štátom Európskej únie. Jeho januárová hodnota je 275,1 mld JPY, čo je medziročný nárast o vysokých 31,1 %.
Pokiaľ ide o vývoz Japonska do iných ázijských krajín, ich neustále slabnúci dopyt po automobiloch a mikročipoch spôsobil 9,4%-ný pokles exportu do tohto regiónu. Vo vzťahu k Číne vykázalo Japonsko deficit 195 mld JPY, čo je medziročný pokles o 37,5 %.
Skladbe japonského exportu dominuje vývoz automobilov, keď v januári Japonsko vyviezlo automobily za 662,9 mld JPY. Nasledujú polovodiče (249,1 mld JPY) a kancelárske vybavenie (228 mld JPY). Štruktúre japonského importu dominovalo kancelárske vybavenie, ktoré do Japonska doviezli za 170 mld JPY. Rekordný 46%-ný pokles zaznamenal dovoz surovej ropy, keď jej dovezený objem bol najnižší od roku 1974. Obchodníci na finančných trhoch v zásade ignorovali údaje o japonskom zahraničnom obchode, pričom prednosť dostalo skúmanie záverov prijatých na schôdzi finančníkov krajín G 7.