zbraní puškár Jozef Gönci.
Základná časť - 600 bodov. Finálový súčet - 703,1 bodu. Skvelé slovenské rekordy, oba výrazne lepšie než platné svetové rekordy Američana Jasona Parkera (598 a 700,6). Do rekordných listín však Gönciho famózne výkony nezapíšu, lebo Medzinárodná federácia športovej streľby (ISSF) eviduje iba výkony dosiahnuté na OH, MS, ME či svetových pohároch.
Streliť 600 bodov zo 600 možných nie je veru každodenná vec. Gönciho tréner Anton Beľák považuje šesťstovku za ojedinelý výkon, aký sa podarí možno raz za rok, za dva. Dvadsaťštyriročný Košičan dokázal to, čo málokto pred ním. Strelcov, ktorí vo vzduchovej puške nastrieľali v oficiálnej súťaži samé desiatky, možno spočítať na prstoch jednej ruky. "Rus Chadžibekov, Rakúšan Waibel, Hakedal z Nórska a teraz Jožo. Na ďalších si v tejto chvíli nespomeniem, ale iní už asi nie sú," reagoval Anton Beľák, muž v pozadí senzačných výsledkov najlepšieho svetového strelca roku 1998.
Jozef Gönci i jeho tréner snívali o maximálnom výkone už dávnejšie, ale nahlas o ňom začali diskutovať asi pred mesiacom, keď Jozef dosiahol magickú šesťstovku na tréningu.
"K rekordnému výkonu ma vlastne vyburcoval tréner. Téma našich debát sa okolo méty 600 bodov točila čoraz častejšie a práve to mi asi pomohlo," zdôraznil Gönci a pripomenul, že ak človek za svojimi cieľmi nejde cieľavedome, nikdy ich nedosiahne.
V závere minulého týždňa sa Gönci blysol skvelými výkonmi na Baltickom pohári v dánskom Aarhuse. Už tam sa k vysnívanej šesťstovke priblížil na chlp - strelil 599 bodov.
"Po dánskom turné som nepredpokladal, že v Bratislave strelím viac," priznal. "Nemal som špeciálnu motiváciu, iba som si chcel udržať výkonnostný štandard, ktorý v posledných 18 vzduchovkových súťažiach od júlových MS v Barcelone neklesol pod 599 bodov. Od výstrelu k výstrelu však pribúdala desiatka k desiatke, takže v záverečnej položke som si začal uvedomovať, že šesťstovku mám opäť na dosah."
Anton Beľák: "Už v Aarhuse som Joža hecoval, aby nerobil drahoty a konečne strelil absolútny výkon. Vedel som totiž, že nastal čas, keď sa náš spoločný sen môže premeniť na realitu."
"Keď som pred niekoľkými rokmi prekonal vo vzduchovke prvýkrát hranicu 590 bodov, tréner vravel, že som zložil streleckú maturitu. Šesťstovka je už akousi štátnicou, ba možno aj trochu viac," filozofoval strelec banskobystrickej Dukly. "Ľudí s vysokoškolským vzdelaním sú desaťtisíce, ale strelcov, ktorí dosiahli absolútny výkon, iba niekoľko."
V čom tkvie tajomstvo Gönciho výrazného zlepšenia vo vzduchovke? "V hlave, v myslení," odvetil bez rozmýšľania tréner Beľák. "Hoci od jesene používa novú pušku od firmy Feinwerkbau, v tom to určite nie je. Väčšina popredných strelcov má k dispozícii kvalitnú zbraň, ale pri výkonoch na hranici maxima rozhoduje niečo úplne iné."
"Kľúčové je naozaj myslenie," zdupľoval Gönci, ktorý splnil ďalšie zo svojich dlhodobých predsavzatí. Čo však ďalej? Aká bude jeho motivácia v tejto disciplíne?
"Desiatka má priemer iba pol milimetra, takže ten už asi len ťažko zmenšia. Ďalšou výzvou však môže byť priblíženie sa k absolútnemu výkonu 109 bodov vo finálovej časti. Som však realista, streliť desaťkrát za sebou 10,9 bodu, považujem za utópiu. Stačí nepatrný štvrťmilimetrový pohyb a je po nádejách," vysvetľoval. "Napriek maximálnemu výkonu však mám stále čo zlepšovať. Predovšetkým v myslení vo finálovej časti, ktorá je z psychickej stránky oveľa náročnejšia než základná, mám ešte rezervy."
Trénera Anton Beľáka však okrem šesťstovky teší najmä stabilita Jozefových výkonov. "Priemer posledných štyroch výsledkov má presne 598 bodov, teda toľko ako hodnota svetového rekordu. Nespomínam si, že by také čosi niekto v minulosti dokázal."
Posledné výkony jednoznačne pasujú Gönciho do úlohy absolútneho favorita marcových majstrovstiev Európy v holandskom Arnheme.
"Tam sa bude strieľať v úplne iných podmienkach, pod maximálnym psychickým tlakom. Slovenský šampionát je v porovnaní s európskym iba akousi oddychovkou," skonštatoval Anton Beľák. "Naším hlavným cieľom však zostávajú olympijské hry v Sydney, arnhemské ME berieme iba ako súčasť prípravy na ne." GABRIEL BOGDÁNYI, SITA