Zbierku na charitu uskutočnili včera počas prvej pôstnej nedele vo všetkých katolíckych chrámoch na Slovensku. Charita ako prejav a znak lásky začala písať svoju históriu v roku 1927. Jej činnosť na Slovensku bola obnovená až v 90. rokoch. Gréckokatolícka charita ako odbočka Ústrednej charity na Slovensku vznikla v roku 1947. Obnovená bola v roku 1991. Samostatná gréckokatolícka diecézna charita v Prešove odvíja svoju činnosť od roku 1996. Svoje aktivity rozvíja v regióne východného Slovenska prostredníctvom prešovského Domu Charitas, nocľahárne Archa, v ktorej poskytuje služby bezdomovcom i prostredníctvom Charitatívneho centra pre deti a mládež v Humennom. Charita v Prešove zamestnáva polstovku ľudí a okolo 80 dobrovoľníkov. Na prahu ôsmeho roka činnosti však sama bojuje s nedostatkom financií, ktoré pri súčasnej dotačnej politike ohrozujú existenciu charity a nútia znižovať stav jej pracovníkov a znižovať výkony.
V ĽUBIETOVEJ MAJÚ
RADU STARŠÍCH
Svojimi vedomosťami a skúsenosťami má pomôcť pri riešení problémov obce 11-členná Rada starších, ktorú vytvorili pri obecnom zastupiteľstve v Ľubietovej, v okrese Banská Bystrica. Podľa starostu Jána Jančíka napríklad pri identifikácii pozemkov v katastri obce, najväčšom v okrese, je ich pamäť neraz cennejšia ako podklady katastrálneho úradu. Obec chce byť nezávislá v dodávkach pitnej vody, a preto vlani začala projekt vyhľadávania a zachytenia prameňov a ich privedenia do súčasných vodojemov. Pritom je dôležité, aby prameň bol celoročne výdatný a mal odchýlky ani v priebehu niekoľkých rokov. A to podľa J. Jančíka môžu potvrdiť práve členovia Rady starších, ktorí dokonale poznajú okolie obce. Cenné informácie môžu členovia Rady starších poskytnúť aj z čias najväčšieho rozmachu obce v novodobej histórii, keď koncom tridsiatych rokov postavili školu, kultúrny dom, kolkáreň, zotavovňu, chatu na Hrbe a zregulovali potoka Hutná. Pomoc od starších sa očakáva pri snahe obnoviť a rozvíjať ľudové zvyky a tradície. Slávu Ľubietovej kedysi totiž šírili aj remeselníci - kováči, hrnčiari a debnári, neraz otcovia a dedovia terajších členov Rady starších. Priemerný vek členov Rady je 72 rokov, pričom najmladší má 69, najstarší o desať viac. Ide o občanov, ktorí nielen svojím vekom, ale i dlhoročnou aktivitou v prospech obce a svojím doterajším spôsobom života si získali medzi obyvateľmi Ľubietovej prirodzenú autoritu.
ZLOČIN V TRENČÍNE
V priebehu minulého roka zaznamenala polícia v Trenčianskom kraji 7675 trestných činov, čo je o 228 menej ako v roku predchádzajúcom. Až 38,3 percenta z nich bolo spáchaných pod vplyvom alkoholu, pričom išlo najmä o násilné trestné činy. Svoj podiel na spáchanej trestnej činnosti v Trenčianskom kraji majú aj cudzí štátni príslušníci, ktorí spáchali 69 trestných činov. Podieľalo sa na nich 75 cudzincov, z toho 30 Bulharov, 20 Čechov, štyria Ukrajinci a Poliaci. Najčastejšie, v 28 prípadoch, išlo o krádeže. Z "domácich" páchateľov bolo až 35,6 percenta nezamestnaných, 493 bolo robotníkov, 276 podnikateľov, 175 prevádzkových pracovníkov a 61 riadiacich pracovníkov. Iba v 217 prípadoch boli páchateľkami ženy.
(TASR)