kávovej usadeniny.
Konkrétne: Amerických burziánov nemilo prekvapili ekonomické údaje o vývoji kvartálneho zisku počítačovej firmy Dell Computer Corp. Švrťročný profit bol v skutočnosti menší, ako predpokladali. Nasledoval razantný pokles kurzu akcií Dell. Burzoví augurovia sa teraz obávajú, že Dell so sebou stiahne nadol ďalšie technologické akcie. Účastiny počítačových podnikov a softvérových spoločností boli totiž motorom burzového boomu v Spojených štátoch, ktorého sme svedkami od jesene minulého roku. Okrem toho ťaživo dolieha na burziánske podvedomie ešte stále nevyriešená situácia finančnej krízy v juhovýchodnej Ázii, Japonsku, Rusku a v Latinskej Amerike. Tieto burzové rozbušky môžu vybuchnúť každý deň - bez predchádzajúceho varovania.
Na druhej strane sú medzinárodné finančné trhy naďalej zaplavované neustále rastúcim množstom peňazí v obehu. A vkladanie dodatočných finančných prostriedkov do akcií je v ére nízkej úrokovej miery jedinou zmysluplnou možnosťou; investovanie do štátnych dlhopisov je v porovnaní s účastinami neatraktívne. Okrem toho koluje po Amerike a Európe tvrdošijne chýr o prípadnom znižovaní úrokovej miery buď v Spojených štátoch, alebo v Európskej menovej únii. A tento krok ústredných bánk by takisto zvýšil príťažlivosť akcií oproti obligáciám.
Výsledkom rozpoltenosti burziánskych pocitov je oscilovanie hlavných ukazovateľov okolo psychologicky dôležitých hraníc: Dow Jones (index 30 najväčších amerických priemyselných gigantov) sa minulý týždeň pohyboval väčšinou na úrovni okolo 9200-9300 bodov; DAX (index 30 najväčších nemeckých akciových spoločností) zase medzi 4800-4900 bodmi. Nálada na burze sa však môže každý deň zmeniť pozitívnym alebo negatívnym smerom. Mierna väčšina augurov má pritom trochu negatívny pocit. Ale - ako raz povedal Mark Twain - prognózovať je najmä vtedy ťažké, keď sa to týka budúcnosti.
Slovenské akcie majú za sebou na nemeckej burze podľa údajov v odbornom časopise Boerse online opäť a znovu nejednotný týždeň. Nafta Gbely stúpla k 16. februáru oproti 9. februáru o 7,53 % na 7,85 EUR; Slovnaft klesol o 3,13 % na 15,50 EUR. Slovakofarma zostala na úrovni 46,50 EUR, Váhostav Žilina na ročnom minime 9,80 EUR a VSŽ Košice na 4,00 EUR.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov