atívnom výskume odpovedalo v období od 30. januára do 7. februára 1392 respondentov vo veku nad 18 rokov.
Otázka Za ktorú z osobností politického života na Slovensku budete hlasovať v priamej voľbe prezidenta SR? bola položená na sedem osobností s možnosťou uvedenia i ďalších a odpovede "nevie". Najviac hlasov získal R. Schuster (31,3 %) pred V. Mečiarom (12,1 %) a M. Čičom (9 %), druhí dvaja však nemienia kandidovať. Z tých, ktorí avizovali svoju kandidatúru, bola druhá M. Vášáryová (8,7 %), tretí M. Kováč (6,2 %) a štvrtý J. Švec (3,5 %). (Pozri graf na tejto strane.)
Schustera uprednostnili priaznivci všetkých politických strán okrem HZDS a SNS, na prvom mieste sa umiestnil dokonca aj u občanov, ktorí nesympatizujú so žiadnou stranou. Medzi sympatizantmi SDK získal 39,4 % pred M. Vášáryovou (14,6 %) a M. Kováčom (12,8 %), u sympatizantov SDĽ získal 41,4 % pred M. Čičom (14,9 %) a M. Vášáryovou (9,6 %), u sympatizantov SMK 45,6 % pred M. Kováčom (26,2 %) a najviac hlasov logicky získal u priaznivcov SOP - 86,1 %. Sympatizanti HZDS najviac hlasov pridelili V. Mečiarovi (64,4 %), potom M. Čičovi (12,2 %) a J. Binderovi (9,8 %). Sympatizanti SNS uprednostnili J. Bindera (19,9 %) pred M. Čičom (17,1 %) a V. Mečiarom (9,9 %). U respondentov, ktorí nesympatizujú so žiadnou stranou, získal R. Schuster 16,9 % hlasov a M. Vášáryová 13,9 %, až 47 % z tejto skupiny však uviedlo, že nevie, koho bude voliť.
R. Schuster získal najviac hlasov u respondentov podľa veku vo všetkých sledovaných vekových kategóriách, aj vo všetkých krajoch i v členení podľa stupňa vzdelania. Z ankety vyplynulo, že občania na prvé miesto u prezidenta kladú jeho čestnosť, v poradí podľa dôležitosti by ďalej mal byť tiež vzdelaný, mal by mať politické skúsenosti, mal by byť ústretový pri hľadaní najprijateľnejších riešení v záujme celej SR, mal by byť mravne bezúhonný, mať medzinárodné uznanie, byť nadstranícky, schopný zjednocovať rôzne politické záujmy, ovládať cudzie reči, byť rozhľadený, mať odvahu presadzovať aj nepopulárne veci a mal by byť vierohodný. Anketárov zaujímalo, či budú respondenti akceptovať odporúčanie politickej strany, ktorú volili v septembri 98, pri voľbe prezidenta. Viac ako polovica - 57,1 % - odpovedala kladne. Odporúčanie nebude akceptovať 26,7 % opýtaných a 16,2 % nevedelo odpovedať (pozri graf). Najviac budú odporúčanie akceptovať sympatizanti SOP (86,1 %) pred HZDS (68,8 %), SDĽ (63,1 %), SMK (61,2 %), SDK (57,4 %) a SNS (48,6 %).
Napriek predchádzajúcemu výsledku, až 60,6 % opýtaných si myslí, že nie je dôležité, kto koho navrhne, aj tak budú v prezidentských voľbách rozhodovať priamo občania. 20,7 % respondentov si z troch ponúknutých možností vybralo tvrdenie, že politické subjekty vládnej koalície, vrátane materských strán SDK, by podľa koaličnej zmluvy mali podporovať iba kandidatúru vopred dohodnutého kandidáta R. Schustera a 6,5 % opýtaných si myslí, že politické subjekty vládnej koalície, vrátane materských strán SDK, môžu navrhovať vlastných kandidátov a podporovať ich v prezidentskej kampani.