e vo Frankfurte nad Mohanom.
Začalo sa to seminárom Heinera Böhnckeho Teória a dejiny detektívneho románu, usporiadanom na fakulte germanistiky. Böhncke predpokladal, že sa ho zúčastní nanajvýš pätnásť študentov a bol veľmi prekvapený, keď na jeho prvú prednášku prišlo stotri poslucháčov. Kým v prvej časti seminára išlo o rozbor klasických detektívnych románov, prišiel potom Böhncke s nápadom, aby študenti sami napísali detektívku. Jeho návrh s nadšením prijali. Vytvorilo sa dvanásť pracovných skupín a začala sa práca.
Prvá skupina vypracovala obsah detektívneho románu a každá ďalšia potom napísala jednu z kapitol diela, ktoré nazvali Bokenheimská bouillabaisse. Bokenheim je štvrť vo Frankfurte, kde došlo k vražde profesorky Richterovej, bouillabaisse je známa francúzska rybacia polievka, v ktorej pláva množstvo druhov rybieho mäsa, mušlí, krabov a iných "prísad". To malo zasa pripomínať, že knihu napísalo spolu 103 autorov.
Na románe, ktorého hrdinom je kriminálny komisár Hans Wolkenstein, ktorý sa pohybuje zásadne len na bicykli - to bola jediná podmienka, ktorú autori dostali od vedúceho seminára Böhnckeho, rád varí, s obľubou práve polievku bouillabaisse, a tiež amatérsky maľuje, pracovali študenti tri mesiace. Potom posledná z pracovných skupín urobila záverečné redakčné úpravy. A prišlo prekvapenie, keď nakladateľstvo Eichborn oznámilo autorom, že knihu vydá - jej rukopis totiž bez vedomia študentov zaslal nakladateľstvu sám Heiner Böhncke.
Detektívny román 103 autorov sa teraz objavil na knižnom trhu a má značný úspech. Autori už obdržali aj honorár - usporiadali zaň spoločnú oslavu s niekoľkými chodmi jedál. Samozrejme, nechýbala medzi nimi ani polievka bouillabaisse.
RUDOLF STRÖBINGER, Bonn
(Autor je stálym
spolupracovníkom SME)