v pritom dokazujú, že o činnosti mečiarovskej SIS buď vedeli, alebo podobné aktivity už v minulosti nevylučovali. Za všetkých menujme aspoň bývalého podpredsedu parlamentného branno-bezpečnostného výboru a súčasného ministra zodpovedného za kontrolu činnosti tajných služieb Baštu. V predvolebných časoch, keď v českých médiách naplno rezonovala tzv. bamberská aféra (predseda vlády Zeman čelil obvineniam, že za finančnú injekciu svojej strane prisľúbil istej skupine "čechošvajčiarov" strategické posty v prípade volebného víťazstva ČSSD) to bol práve Jaroslav Bašta, ktorý sa netajil názorom, že celá aféra nesie rukopis tajnej služby východného pôvodu: "Je ťažké rozlíšiť, či je to ŠtB, KGB alebo slovenská SIS," uviedol vtedy v jednom rozhovore pre SME. O niekoľko týždňov "objavil" vo svojej pošte bývalý minister obrany Antonín Baudyš záhadné falzifikáty obviňujúce Václava Havla a Jana Rumla zo zosnovania sprisahania proti Klausovej vláde. Zhodnými "dôveryhodnými" materiálmi sa v tom istom čase na verejnosti hrdo pýšil aj Miloš Zeman. Niektoré z falzifikátov pritom boli opatrené pečiatkou slovenského ministerstva vnútra. Záležitosť bola ako "jasná provokácia" odložená ad acta. BIS však tieto aféry do dnešného dňa nedokázala vyšetriť, a to ani vtedy, keď sa do prípadu osobne zamiešal Václav Havel, známy svojím výrokom o "báječnom renomé" českých tajných služieb v zahraničí.
Povesť BIS v minulosti už niekoľkokrát utrpela ťažkú ujmu: V roku 1996 ju politici z ODA a KDU-ČSL obvinili zo sledovania politikov a zatajovania svojich zistení pred parlamentnou kontrolou. Kritizoval ju aj predošlý predseda vlády Josef Tošovský. Najostrejšia vlna kritiky sa prevalila v súvislosti s nečinnosťou a únikom informácií v kauze zamýšľaného irackého útoku na Rádio Slobodná Európa, ktorá vyvrcholila odvolaním doterajšieho riaditeľa BIS Karla Vulterina.
Vzbudzovania dojmu "divokého východu" u západných partnerov sa, na rozdiel od SIS, česká BIS síce obávať nemusí, obvineniam z amatérizmu sa však nevyhne. Tri týždne pred dlhoočakávaným vstupom do NATO je to ďalší dôvod, prečo sa k najnovším správam o aktivitách mečiarovskej SIS stavajú českí politici tak zdržanlivo a k rovnakému postoju vyzývajú aj médiá - reputácii krajiny by príliš hlučná debata okolo čiernych dier v činnosti tajných služieb iste neprospela. Kritická analýza činnosti BIS sa preto odkladá až na menej háklivé obdobie po 12. marci.
EVA GRUBEROVÁ, Praha
(Autorka je stálou spolupracovníčkou SME)