Reforma svetovej finančnej architektúry je už dlhšie obdobie v popredí záujmu priemyselne najvyspelejších krajín sveta. Ich zástupcovia na minuloročnej schôdzke v anglickom Birminghame vypracovali návrh krokov posilňujúcich globálny finančný systém. Krajiny G 7 - Veľká Británia, USA, Japonsko, Kanada, Nemecko, Taliansko a Francúzsko - upozornili najmä na päť kľúčových oblastí, ktoré si podľa nich vyžadujú mimoriadnu pozornosť:
- zvýšenie transparentnosti,
- dôsledné uplatnenie liberalizácie kapitálových tokov a pomoc krajinám pri príprave na integráciu do globálneho ekonomického systému,
- posilnenie pozícií národných finančných systémov,
- rovnakú zodpovednosť pre privátny sektor za zlé úverové aktivity,
- zintenzívnenie spolupráce v rámci medzinárodných finančných inštitúcií.
"Risk v sebe nevyhnutne prináša možnosť budúceho kolapsu. (My) nemôžeme a ani nemáme možnosť úplne ho eliminovať. Veľké finančné systémy by skôr mali byť dostatočne veľké na to, aby vedeli týmto rizikám čeliť a vyhnúť sa takým, ktoré by ohrozili existenciu celého systému," uviedli vtedy zástupcovia G 7. Ich slová zazneli v čase, keď odborná verejnosť vrátane organizácií tretieho sektora stupňovali kritiku Medzinárodného menového fondu a jeho "predstaveniu" pri riešení ázijskej finančnej krízy, ktorá naplno prepukla v polovici roku 1997. Kritici príliš silnej angažovanosti krajín a ich finančných inštitúcií poukazujú na tienisté stránky rýchlej liberalizácie devízových režimov, ktoré sú "nekompatibilné" s udržateľným rastom národných ekonomík.
ZUZANA TEKULOVÁ