BRATISLAVA (SME - dd) - Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR včera oznámila, že jej zástupcovia sa dočasne nebudú zúčastňovať na práci všetkých vrcholových tripartitných orgánov. Znamená to, že po dvoch mesiacoch od obnovenia sociálneho dialógu došlo k jeho opätovnému zrušeniu. Zamestnávatelia svoj krok vysvetlili ako reakciu na rozhodnutie parlamentného výboru pre zdravotníctvo zo 16. februára o personálnom obsadení samosprávnych orgánov Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Z piatich navrhovaných členov tohto orgánu totiž výbor akceptoval iba jedného. Zamestnávatelia pritom tvrdia, že do fondov tejto zdravotnej poisťovne prispievajú najväčším dielom práve oni, a preto by sa ich vplyv v správnej rade nemal znižovať.
Prezident asociácie Michal Ľach v otvorenom liste adresovanom Národnej rade SR ďalej vyhlásil, že rozhodnutím zdravotníckeho výboru sa potrdili predchádzajúce stanoviská k novele zákona o zdravotnom poistení. "Ide o novelu, ktorá je účelová a nerieši základné otázky zdravotného poistenia. Okrem toho zásadným a negatívnym spôsobom zasahuje do filozofie tripartitného riadenia VšZP a do verejnoprávnosti tejto inštitúcie. Zároveň svojím obsahom a formou prerokovania narušuje sociálne partnerstvo a zasahuje do autonómie reprezentívnych sociálnych partnerov," napísal M. Ľach. Zároveň však vyjadril nádej, že po vyjasnení stanovísk sa tento problém vyrieši.
Na jednostranné prerušenie sociálneho dialógu reagovali aj ostatní sociálni partneri. Podpredseda vlády pre ekonomiku Ivan Mikloš, ktorý je predsedom Rady hospodárskej a sociálnej dohody, označil reakciu zamestnávateľov na rozhodnutie zdravotníckeho výboru za neopodstatnenú a neadekvátnu. "Tripartita však nie je vzťah, kde by sa riešili spory zamestnávateľov a parlamentu, ale vzťahy zamestnávateľov odborov a vlády. Vláda nemôže zasahovať do rozhodovania parlamentu," povedal Mikloš. Ako ďalej informoval, voči niektorým kandidátom zamestnávateľov do orgánov VšZP vyslovila výhrady aj koaličná rada. Tú bude o postoji zamestnávateľov pri najbližšej príležitosti informovať.
Počudovanie nad krokmi zamestnávateľov vyjadrili včera aj odbory. "Postoj zamestnávateľov je dosť zaujímavý. Doteraz zamestnávatelia konali v súlade s krokmi vlády," skonštatoval pre tlačovú agentúru SITA viceprezident KOZ Emil Machyna. Podľa neho však majú zamestnávatelia na tento krok plné právo. Predseda RHSD I. Mikloš by mal podľa Machynu urýchlene zvolať predsedníctvo tripartity, kde by sa vzniknutá situácia vyjasnila. Zásadný postoj odborov k tripartitným rokovaniam bude podľa jeho slov známy na budúci týždeň po zasadnutí rady predsedov odborových zväzov. "Tam sa rozhodne, či v tripartite zostaneme, odídeme alebo vyvinieme určité nátlakové akcie," dodal E. Machyna.