S gréckym veľvyslancom Vassiliosom Ikossipentarchosom sme sa mali v utorok ráno pôvodne zhovárať o bilataerálnych slovensko-gréckych vzťahoch, ale aj o gréckom úsilí stať sa súčasťou európskej menovej únie, teda preniknúť do tzv. eurozóny. Už dnes totiž odlieta do Atén minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan, ktorý by mal popri rozhovoroch o dvojstrannej agende lobovať aj za slovenské členstvo v EÚ. Naše plány však znenazdania skrížil Abdullah Öcalan...
Ráno, nič netušiac, som sa vybral do bratislavského sídla veľvyslanectva na Panskú. Na schodoch ma už očakával tlačový tajomník ambasády: "Viete, čo sa deje? Turci dostali Öcalana!" Ráno som síce letmo zazrel Öcalanovo meno na internete, v posledných týždňoch to však nie je nič mimoriadne. Podchvíľou sa objavuje tu či tam. Vchádzame do dverí veľvyslanectva a môj sprievodca starostlivo zatvára dvere. "Rozhnevaní Kurdi už obsadili niekoľko gréckych ambasád...," vysvetľuje a nechápavo krúti hlavou: "Nakoniec sa ešte všetko obráti proti nám."
Na sekretariáte nás už očakáva veľvyslanec. Ani náznakom nedáva najavo, že sa niečo deje, všade naokolo však vládne mimoriadne vzrušenie. "Vlastne ani nevieme, čo v takýchto situáciách robiť. Na Slovensku sme nikdy nijaký problém nemali. A teraz toto..." O malú chvíľu by mali prísť posily, ktoré by mali zabrániť tomu, čo sa stalo vo Viedni, kde Kurdi držia ako rukojemníka gréckeho veľvyslanca. "Práve v deň, keď mal byť v Rakúsku na oficiálnej návšteve grécky prezident," nechápavo krúti hlavou nad tou podivnou zhodou okolností veľvyslanec. Sadáme si k stolu a všetci tušíme, že hlavnou témou rozhovoru nebudú vzájomné vzťahy, ale Öcalan. "Už ste sa kontaktovali s vaším tureckým kolegom?" snažím sa dozvedieť čo najviac detailov. "Ešte nie, ale stretli sme sa včera na chorvátskej recepcii, to však ani jeden z nás nemal ani tušenia, čo sa deje," odpovedá veľvyslanec Ikossipentarchos. Nie je tajomstvom, že jeho vzťahy s tureckým ambasádorom v Bratislave sú aj napriek napätiu medzi oboma krajinami veľmi dobré.
Moji hostitelia sa netaja tým, že nevidia Öcalanovu budúcnosť v príliš ružových farbách: "Väčšina tých, ktorí rozhodujú o tureckej politike, patrí k armáde a dá sa veľmi jednoducho predpovedať ďalší Öcalanov osud..." Pre Grécko, ktoré v súčasnosti zaznamenalo nemalé hospodárske úspechy, je sústavné napätie s Tureckom veľkou brzdou ekonomického napredovania. "Bolo by veľkým prínosom pre grécku ekonomiku, keby sme dokázali znížiť náklady na obranu," tvrdí grécky veľvyslanec argumentujúc tým, že sa pohybujú až na úrovni 8,5 percenta rozpočtu, pričom v krajinách NATO je slušným priemerom už polovica tohto čísla.
JURAJ KITTLER