Najsilnejším politickým subjektom v SR je v súčasnosti SDK, ktorú by v prípade konania parlamentných volieb podporilo 26 % občanov (vo voľbách získala 26,33 % hlasov). Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu verejnej mienky, ktorý v dňoch 20. 1. až 2. 2. na vzorke 1806 respondentov pre Inštitút pre verejné otázky realizovala agentúra Focus. Na druhom mieste sa v prieskume umiestnilo HZDS, ktoré by volilo 24,1 % opýtaných (27 %) a na tretej priečke figuruje SDĽ s podporou 15,4 % respondentov (14,66). Do parlamentu by sa ešte dostali SNS (11,6 %), SMK (9,1 %) a SOP (8,1 %). Najsilnejším subjektom pod päťpercentnou hranicou je KSS, ktorú preferujú 4 % opýtaných. Desať percent občanov by sa na voľbách nezúčastnilo a 12 percent sa nevedelo rozhodnúť, respektíve odmietlo odpovedať.
SOP O ROZPOČTE
SOP podľa slov jej podpredsedu I. Presperína podporuje vládny návrh štátneho rozpočtu na rok 1999. V tejto súvislosti považuje za prioritné dodržanie programového vyhlásenia vlády o výstavbe bytov a úpravu sociálnych výdavkov, pričom odmieta ich "bezbrehé zvyšovanie". Dodal, že SOP súhlasí s navyšovaním zdrojov pre krízové rezorty zdravotníctva, školstva a vnútra a podporí aj novelizáciu zákonov úzko naviazaných na príjmovú časť štátneho rozpočtu. Avizované zvýšenie dolnej hranice dane z pridanej hodnoty zo súčasných 6 na 10 až 12 % považuje za "otázku politickej odvahy".
NÁVŠTEVA POSLANCOV EP
Vzťahy so SR boli vždy prioritou socialistických poslancov Európskeho parlamentu (EP). Aj preto sa snažíme vyvíjať určitý tlak na Európsku komisiu, aby v integračnom procese prijala povzbudivejší prístup k Slovensku. Uviedla to včera v Bratislave predsedníčka parlamentnej skupiny Strany európskych socialistov v EP Pauline Greenová. Cieľom návštevy delegácie EP v Bratislave bolo podľa nej spoznať reformný program novej vlády, najmä čo sa týka politických kritérií. Spolupredseda Spoločného parlamentného výboru EÚ a SR Herbert Bösch k integračnému úsiliu Slovenska poznamenal, že väčšina odporúčaní bola už splnená a činnosť výboru sa teraz môže sústrediť na každodenné rutinné záležitosti.
ÚMRTIE NA CHRÍPKU
Prvé úmrtie na chrípku zaznamenali v nedeľu na 4. internej klinike Fakultnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach. Podľa informácií riaditeľa Štátneho zdravotného ústavu v Košiciach MUDr. Pavla Slezáka, sérologické vyšetrenie vyše 60-ročného pacienta potvrdilo prítomnosť chrípkového vírusu typu A. Podľa informácií Štátneho zdravotného ústavu v Košiciach v siedmom kalendárnom týždni bolo v Košickom kraji hlásených celkovo 25 392 ochorení. Podľa konštatovania poverenej vedúcej odboru zdravotníctva Krajského úradu v Košiciach Jolany Kečkešovej v kraji stúpol počet chrípkových ochorení oproti predchádzajúcemu obdobiu o 39 percent. Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná u dospelých osôb.
KONCESIONÁRSKE POPLATKY
Návrh nového znenia zákona o koncesionárskych poplatkoch za rozhlasové a televízne vysielanie bol témou včerajšieho rozhovoru ministra kultúry SR Milana Kňažka s ústredným riaditeľom STV Milanom Materákom. Účelom návrhu, ktorý vypracovali na základe spoločnej iniciatívy Slovenský rozhlas a STV, je zabezpečiť stabilitu zdrojov na financovanie slovenských verejnoprávnych médií v súlade s odporúčaniami Rady Európy a legislatívnymi princípmi väčšiny európskych krajín. (bg, TASR)