Chrípkové pandémie vzhľadom na vysokú chorobnosť, úmrtnosť, sociálne a ekonomické dôsledky možno označiť za pohromu ľudstva. Asi najhroznejšia z nich bola pandémia v rokoch 1918 až 1919, v ktorej bolo celosvetovo zaznamenaných 500 miliónov ochorení a údajne až 21 miliónov úmrtí.
CHRÍPKA VRCHOLÍ VO FEBRUÁRI
Každoročne sa na Slovensku hlásia v priemere dva milióny ochorení na chrípku. Väčšina sa vyskytuje v čase tzv. chrípkovej sezóny, teda od 1. októbra do 30. apríla. Zvyčajne však vrcholia okolo 7. a 8. kalendárneho týždňa. Len výnimočne, za posledných 15 rokov trikrát, vznikla chrípková epidémia už v decembri - naposledy v roku 1995. Aktivita chrípky sa obvykle začína v priebehu decembra a januára a spravidla začiatkom februára vrcholí, pričom do 4-8 týždňov zachváti celé Slovensko.
V JEDNOM MILILITRI MILIÓN VÍRUSOV
Chrípka sa prenáša vzduchom, pričom chorý človek vylučuje najväčšie množstvo vírusu z dýchacích ciest v prvých dvoch dňoch ochorenia. Jeden mililiter sekrétu obsahuje viac ako milión vírusových častíc. Na to, aby došlo k infekcii, ich však treba len niekoľko desiatok. Vírus je schopný prežívať krátky čas aj vo vonkajšom prostredí, teda na rukách, vreckovkách, povrchoch predmetov. Prenos urýchľuje pobyt v uzavretých, preľudnených a nedostatočne vetraných priestoroch.
NA OČKOVANIE TREBA MYSLIEŤ UŽ NA JESEŇ
Prevencia chrípky spočíva v posilnení celkovej odolnosti organizmu. Preto je potrebné vhodne sa stravovať, dostatočne sa pohybovať na čerstvom vzduchu a otužovať sa. V čase epidémie je rozumné vyhýbať sa podujatiam, kde je veľká koncentrácia ľudí. Významným preventívnym opatrením je aj očkovanie proti chrípke. Najvhodnejšie je dať sa zaočkovať v októbri alebo v novembri. Dolnou vekovou hranicou je vek 6 mesiacov, deťom do 9 rokov (ak ešte neboli očkované proti chrípke) sa odporúča podať dve dávky v intervale 1 mesiac. U starších osôb stačí podať jednu dávku vakcíny. V posledných rokoch bol počet ľudí, ktorí sa dali zaočkovať, veľmi nízky (pozri tabuľka na tejto strane), nedosiahol v priemere ani jedno percento z počtu obyvateľov. Pritom je očkovanie veľmi výhodné.
ÚMRTIA NA CHRÍPKU
Podľa odborníkov je úmrtnosť na chrípku vysoká u ľudí starších ako 60 rokov, tvorí 80 až 90 percent z celkového počtu zomretých. Ich úmrtnosť je 30-krát vyššia v liečebniach pre dlhodobo chorých, v domovoch dôchodcov, penziónoch a ústavoch sociálnej starostlivosti ako mimo nich. Pritom 50 percent obetí komplikácií chrípky tvoria ľudia s ochoreniami srdca a 25 percent ľudia s ochoreniami pľúc.
LIEKOV JE DOSTATOK?
Podľa informácií generálneho riaditeľa Slovakofarmy Hlohovec Ondreja Gattnara vyexpedoval tento najväčší slovenský farmaceutický výrobca od začiatku roku spolu 724-tisíc balení Acylpyrínu, 254-tisíc balení Medipyrínu a 148-tisíc balení Bronchosanu, čo sú lieky prvej voľby užívané pri prvých príznakoch chrípky, teda zvýšenej teplote a kašli. Z liekov užívaných pri komplikovaných formách chrípkovej infekcie vyexpedovali 95-tisíc balení V-Penicilínu, 41-tisíc Cefaclenu, 29-tisíc Amoxillicinu, 51-tisíc Ampicillinu, 22-tisíc Summamedu, 71-tisíc Bismoralu a 27-tisíc balení Penclenu. (and)