Aké sú špecifiká chrípkových vírusov?
"Vírusy chrípky sú unikátne najmä tým, že sú nesmierne premenlivé. V priebehu niekoľkých mesiacov dochádza k modifikácii génov. V dôsledku toho vznikajú malé zmeny označované ako antigénny posun. Teda vzniká variant v rámci subtypu. Raz za 10 až 30 rokov však dôjde k veľkej zmene označenej ako skok, pri ktorej vzniká nový subtyp vírusu chrípky."
Prečo k tomu dochádza?
"Uvedený fenomén nie je doteraz úplne vysvetlený. Najpravdepodobnejšia hypotéza pre skok u vírusu chrípky typu A je, že napríklad prasa môže byť rezervoárom vírusu pre človeka, ale aj pre iné zviera, napríklad kačicu. V jeho organizme môže dôjsť k zmiešanej infekcii ľudským i vtáčím vírusom chrípky, k ich rekombinácii a vzniku nového subtypu."
Čo z toho vyplýva pre ľudí?
"Pretože ľudia voči novým variantom, resp. novým subtypom chrípkových vírusov, nie sú imúnni vôbec alebo len čiastočne, môžu ochorieť každý rok. Rozsah výskytu ochorení a veľkosť epidémií sú úmerné rozsahu odlišnosti nového vírusu oproti pôvodnému z predchádzajúcej sezóny."
Azda najúčinnejšou ochranou je očkovanie. Aké máme možnosti?
"V súčasnosti sú v SR registrované štyri vakcíny asi rovnako bezpečné a účinné. Obsahujú tri kmene vírusu chrípky, dva typu A a jeden typu B, ktoré sa každoročne aktualizujú."
Možno ochorieť aj napriek tomu, že sa dal včas zaočkovať?
"Účinnosť chrípkovej vakcíny závisí od veku a stavu imunitného systému očkovanej osoby a tiež od podobnosti vakcinálnych kmeňov s kmeňmi, ktoré cirkulujú v danej chrípkovej sezóne." ANDREA KADNÁROVÁ