Ako bude rezort školstva postupovať v boji proti korupcii, ktorá sa údajne rozmáha hlavne na vysokých školách?
"Pedagóg, ktorý berie úplatky, je trestne stíhateľný, a je vec školy, aby s ním rozviazala pracovný pomer hneď, ako je to preukázané, a začala normálne súdne konanie. Korupcia sa dá riešiť, ak existuje žalobca. Korupcii v školstve sa dá zamedziť vytvorením konkurenčného prostredia medzi školami, väčšími šancami prijatia. Neserióznosť sa prejaví vtedy, ak neexistuje konkurencia. Druhá vec je, že musí byť proti tomu postavená aj mienka spoločnosti. Zákon stanovuje isté mantinely, ale ešte podstatnejšie je, že ak to spoločnosť odsúdi, dá takéhoto človeka na okraj. "
Akú nápravu môže urobiť vláda a zároveň spoločnosť?
"Je to dlhá cesta a nie je to ani program jednej vlády. Na Slovensku nemá povolanie pedagóga dostatočnú vážnosť. Môj kolega učil v Tunise, a keď sa tam vrátil, stretol bývalého žiaka, ktorý ho pohostil, pretože po otcovi je učiteľ druhý v hierarchii dôležitosti osôb v ich krajine. Potrebné je preto spoločenské ocenenie učiteľa, vytvorenie sociálnych podmienok, a aj získavanie kvalitnejších ľudí. Aby to nebolo tak, že učiteľ rýchlo odučí, aby mohol robiť inú prácu pre uživenie rodiny. Je to celý balík vecí, ktoré treba urobiť. Dá sa to naštartovať, ale je to dlhodobý proces."
Poviete teda konkrétne kroky na zlepšenie postavenia pedagóga?
"Snažíme sa, aby mzdové prostriedky pedagógov neboli krátené. Ak sa vláde podarí predať podiely VÚB, získa prostriedky na 13. plat pre pedagógov, chceme tiež vytvoriť Fond na podporu mladých pedagógov, ale to v tomto roku nevyjde, a prijať zákon o verejnej službe - aby mal pedagóg zaručené sociálne istoty." DANIELA BARTOŠOVÁ