ami ruský systém včasnej výstrahy plne monitoruje možný útok amerických medzikontinentálnych balistických striel odpálených zo zeme alebo z mora," citovala nemenovaného predstaviteľa ruská agentúra RIA.
Americké noviny Washington Post napísali 11. februára, že Rusko má len tri aktívne satelity včasnej výstrahy, čo je o štyri menej, než vyžaduje plné pokrytie. Podľa denníka asi tri z 24 hodín dňa systém nie je schopný odhaliť útok amerických rakiet. Podľa amerických expertov nedostatok informácií môže urýchliť rozhodnutie ruských veliteľov odpovedať protiútokom bez čakania na overenie, či bola výstraha reálna, alebo šlo len o falošný poplach.
Podľa slov hovorcu ministerstva zahraničných vecí USA Jamesa Rubina je Washington situáciou znepokojený. "Je správne priznať, že sme znepokojení potenciálnym zlyhaním kapacít ruského systému včasnej výstrahy pred útokom balistických rakiet," povedal. Podľa predstaviteľa ruského ministerstva obrany niet dôvodu na znepokojenie. "Neustále si vymieňame informácie (s Američanmi) o plánovanom vystrelení jadrových rakiet našich štátov a o vystrelení rakiet tretími krajinami," povedal.
Tento týždeň navštívia Moskvu predstavitelia amerického ministerstva obrany, aby rokovali so sovietskymi armádnymi predstaviteľmi o computerovom probléme milénia a o spolupráci v ďalších oblastiach. V piatok to oznámilo ruské ministerstvo obrany. Tím Pentagonu navštívi Rusko v dňoch 17. až 21. februára. "V priebehu stretnutia bude podaný všeobecný odhad počítačového problému roku 2000," uviedlo ministerstvo a dodalo, že budú vypracované spoločné kroky, ako minimalizovať chyby.
Ministerstvo obrany v januári oznámilo, že chyba milénia je problém a hľadalo radu vo Washingtone. Podľa agentúry Interfax navštívi americký tím vojenské sídla a sídla strategických jadrových rakiet, aby skontroloval systémy detekcie jadrového útoku. Ruské ministerstvo obrany považuje náhodné spustenie jadrovej rakety za vylúčené.