Hrozí v roku 2000 jadrové predpeklie?

Vo chvíľach, keď na konci tohto roka hodiny odbijú polnoc, môže počítačový dátumový "vírus milénia" vyvolať absolútny chaos na celom svete, ale neodpáli jadrové zbrane. Odborníci sa domnievajú, že riziko náhodného odpálenia jadrových zbraní je tu viac-men

ej nulové. Je to veľmi dobrá správa, ak vezmeme do úvahy, že Spojené štáty majú na sklade viac než 12 000 jadrových zbraní a Rusko 22 500. "Jadrové hlavice neexplodujú na podzemných odpaľovacích rampách vinou počítačového omylu. Neodpália sa omylom," povedal Michael Kraig, autor správy, ktorú zverejnila nezávislá výskumná skupina Britsko-americká bezpečnostná informačná rada.

O polnoci 31. decembra sa nestane nič, ale katastrofa môže nastať v nasledujúcich hodinách. K niečomu podobnému takmer došlo v roku 1980. Obsluha amerických jadrových zbraní videla čosi, z čoho sa vykľuli fantómové ruské rakety, smerujúce na USA. Kontroly ukázali, že išlo o falošný poplach, spôsobený chybným čipom, ktorého cena je menšia než 50 centov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

NAJVIAC ZNEPOKOJUJE RUSKO

Hoci USA majú medzery v preventívnych opatreniach proti dátumovému vírusu, podľa Kraiga dosiahli veľké pokroky. "Rusko nemá žiaden program. Dohoda o vzájomnej výmene údajov včasnej výstrahy možno nebude dosiahnutá. Čo robia? Nerobia nič," tvrdí. Cení si dohodu medzi americkým prezidentom Billom Clintonom a ruským prezidentom Borisom Jeľcinom zo septembra 1998 o výmene kľúčového personálu, ktorý by spolupracoval na rýchlom odhalení fantómového poplachu. Podľa jeho názoru však treba podniknúť priamejšie kroky, ako napríklad vypnutie systémov pri trvajúcej politike "odpaľovania po výstrahe" na oboch stranách. "Zlyhanie Y2K, aj keby sa obmedzilo na pár kľúčových systémov, zhoršuje ruská a americká politika odpaľovania po výstrahe…" napísal Kraig v správe zverejnenej v decembri. "Kombinácia rýchlo reagujúcich armád a zlyhania Y2K by mohla mať katastrofálne následky. Zo všetkých týchto dôvodov by mala byť bezpečnosť prioritou číslo jeden. Tento prístup by mal zahrňovať vyňatie jadrových zbraní zo stavu pohotovosti alebo ich odstránenie z transportných prostriedkov," píše sa v správe.

SkryťVypnúť reklamu

Výskumná pracovníčka Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdie Olivia Boschová sa nazdáva, že je nepravdepodobné, aby USA alebo Rusko verejne súhlasili s vypnutím systémov. "Keby ich vypli, nejakí zlí chlapíci by mohli prísť a narobiť zlo. Možno by ich mohli vypnúť a pritom o tom nikomu nepovedať," hovorí Boschová. "Som si istá, že preventívne opatrenia sa robia. Človek si nemôže byť istý, že to bude stopercentné, no dobrá vôľa sa im nedá uprieť."

Niektorí odborníci sa obávajú, že títo "zlí chlapíci" - napríklad rizikové izolované štáty - by sa mohli snažiť využiť zmätok spôsobený komunikačným výpadkom alebo chybou v americkom či ruskom obrannom systéme. Edwin Lyman, vedecký riaditeľ Jadrového kontrolného inštitútu vo Washingtone D. C. si nemyslí, že existuje nebezpečenstvo spontánnych odpálení jadrových zbraní, ale prerušenie toku informácií a dozoru by podľa neho mohlo viesť k nestabilite.

SkryťVypnúť reklamu

MOSKVA RIEŠI INÉ PROBLÉMY

"Myslím si, že ruská vláda robí, čo je v jej silách, ale realisticky vzaté, ak vezmeme do úvahy stav ich ekonomiky, musia sa sústrediť na bezprostredné každodenné potreby, dokonca ani zásobovanie potravinami a oblečením nie je adekvátne. Zoči-voči takejto naliehavosti je ťažké odhadnúť, aká bude úroveň financovania problému vzdialeného ešte 11 mesiacov," hovorí Lyman.

Paul Beaver z agentúry špecializovanej na vojenskú problematiku Janes sa neobáva odpálenia jadrových rakiet: "Obávam sa dvoch vecí (v Rusku): kapacity generačného systému jadrových síl a toho, či systém protivzdušnej obrany a počítačovo riadené systémy včasného varovania budú ešte vždy kompatibilné." (REUTERS, r)

SYNDRÓM Y2K

Rusko bolo v minulosti kritizované najmä Spojenými štátmi pre ignoráciu problému počítačovej chyby milénia, ktorá znamená, že počítačový softvér vyvinutý v 60. a 70. rokoch si pletie rok 2000 s rokom 1900. Koreňom celého problému je skutočnosť, že kalendáre niektorých počítačov nechápu rok 2000 ako prelomový. Prelomové roky sú určené pomocou komplikovaného vzorca, ktorý sa vracia o 400 rokov a upravuje dátumy, aby vykompenzoval miernu nerovnováhu medzi dĺžkou roku a časom, ktorý zaberie rotácia Zeme okolo Slnka. Deväť, deväť, deväťdesiatdeväť je skratka pre 9. september 1999. Počítačoví programátori súčasne používajú zhluk deviatok, aby signalizovali počítačovému programu, že sa musí vypnúť.

SkryťVypnúť reklamu

(REUTERS, r)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 608
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 352
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 176
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 373
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 828
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 895
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 348
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu