Amerika odvčera zaviedla sankcie na dovoz tovaru z Ukrajiny. Dôvodom je, že táto východoeurópska krajina je podľa Spojených štátov jedným z hlavných zdrojov pirátskych nahrávok. Amerika zaviedla sankcie aj napriek tomu, že Ukrajina sľúbila, že podnikne kroky proti výrobe a vývozu nelegálnych kompaktných diskov.
Spojené štáty ešte v decembri oznámili, že zavedú sankcie, keďže Ukrajine sa už dva roky nedarilo zostriť boj proti nelegálnej výrobe hudobných nosičov. Zavedenie sankcií by mala krajina pocítiť ako výpadok príjmov z vývozu vo výške 75 miliónov dolárov. Na túto sumu totiž Amerika ohodnotila škody, ktore jej hudobným spoločnostiam spôsobili ukrajinskí piráti.
Podľa ukrajinského premiéra Anolija Kinakha vláda by urobila aj viac, ale až po parlamentných voľbách, ktoré budú koncom marca. „Navrhneme … pripravíme viacero návrhov na zlepšenie protipirátskeho zákona, ale rokovať o nich bude môcť až nový parlament,“ povedal Kinakh.
Vláda sa už teraz snažila sprísniť legislatívu ohľadne boja s pirátmi, ale parlament jej úsilie zabrzdil. Zákon totiž prešiel hlasovaním v oveľa jemnejšej forme, ako bol pôvodne navrhovaný. Podľa Spojených štátov v tejto podobe je nedostatočný.
Kinakh okrem toho vyhlásil, že Ukrajina chcela chrániť svojich domácich výrobcov. „Sme nezávislý štát a chceme zlepšiť mechanizmy na ochranu národných záujmov,“ povedal.
Nezávisle od svojich predošlých vyjadrení, premiér povedal, že Ukrajina nebude od polovice februára dovážať americké mäso. Či ide o protiopatrenie Kinakh neobjasnil.
Postoj prezidenta Leonida Kučmu je však zásadnejší. Podľa jeho názoru Amerika nie je pre Ukrajinu dobrým partnerom, lebo má neférové požiadavky.
Ak by Amerika zaviedla sankcie na ukrajinský dovoz na dlhší čas, ich dopad na ekonomiku krajiny by mohol byť nebezpečný. Ukrajinskej ekonomike, orientovanej hlavne na zahraničný obchod, by sa nemuselo podariť dosiahnuť svoje ciele. Okrem toho spory okolo nelegálneho rozmnožovania hudby komplikujú rokovania krajiny o vstupe do svetovej obchodnej organizácie.
(gk, reuters)