rskych a energetických projektov. Po včerajšom rokovaní "malej" stavebníckej tripartity, kde sa stretli zástupcovia Ministerstva výstavby a verejných prác SR, Zväzu stavebných podnikateľov SR, Asociácie súkromných stavebných podnikateľov a Odborového zväzu Stavba to v rozhovore pre SME povedal minister István Harna. Odborári podľa jeho slov avizujú, že v stavebníctve je ohrozených 20-tisíc pracovných miest a v prípade, že sa nepodarí znížiť sociálne napätie, nie sú vylúčené ani nátlakové akcie. Tými by mali byť napríklad blokácie premávky na cestných komunikáciách, predovšetkým na diaľniciach.
Stavebníctvo v súčasnosti vykazuje približne o 20 % nižšiu produkciu ako v rovnakom období minulého roka. Podľa I. Harnu však niektoré podniky nebudú na túto situáciu reagovať iba znižovaním počtu zamestnancov. Ako prijateľná sa v niektorých prípadoch javí aj cesta skracovania pracovnej doby na 4 dni v týždni. "Naši sociálni partneri nás upozorňujú, že vzhľadom na súčasnú recesiu by mohlo dôjsť k odlivu odborníkov, ktorí by si našli uplatnenie v iných odvetviach, ako je stavebníctvo," povedal I. Harna. Práve zníženie pracovnej doby by mohlo podobnému vývoju zabrániť.
Za jednu z možných ciest zo súčasnej recesie označuje minister aj pozitívny vplyv, ktorý by mohli priniesť zahraničné investície najmä do priemyslu. "Vyčerpanie finančných zdrojov na infraštruktúrne projekty a energetické, či vodohospodárske diela sa pochopiteľne prejavuje znížením dopytu po stavebných prácach. Náhradou tohto dopytu by mohli byť investície pri reštrukturalizácii nášho priemyslu. Ten sa bude dať reštrukturalizovať prakticky iba z priamych zahraničných investícií. Pri reštrukturalizácii však nepôjde iba o nákupy technológií, ale aj o obnovu výrobných priestorov, stavbu nových výrobných a administratívnych priestorov, či iné práce, kde sa môžu uplatniť stavebné firmy. Ak teda uvažujeme s prílevom zahraničných investícií v rozsahu 2 až 2,5 mld USD ročne, uvažujeme zároveň, že 15 až 20 % týchto zdrojov by mohlo časom smerovať do stavebníctva," vysvetlil minister výstavby a verejných prác.
Stavebníctvo však zostane podľa súčasných predpokladov aj naďalej závislé od vývoja na domácom trhu. "Dopyt po stavebných prácach zo zahraničia, napríklad z Nemecka by tu rozhodne bol a slovenské spoločnosti by ho dokázali uspokojiť. Tu je však problém v prísnych limitoch, koľko pracovných miest môžu obsadiť zahraničné firmy v krajinách Európskej únie alebo niektorých iných. Veď aj krajiny ako Nemecko majú problémy s vysokou nezamestnanosťou, takže si dosť silne chránia svoj trh práce," vysvetlil v rozhovore pre SME minister výstavby a verejných prác SR István Harna.