NEW YORK (REUTERS) - V bezprecedentnom procese s výrobcom cigariet značky Marlboro Philip Morris dal v stredu súd v San Franciscu za pravdu žalobkyni, ktorá ochorela následkom fajčenia na nevyliečiteľnú rakovinu pľúc, a prisúdil jej odškodné v hodnote 50 miliónov dolárov, čo je takmer trojnásobok žalobkyňou požadovanej sumy. Žaloba pôvodne požadovala odškodné 15 miliónov dolárov. Proces, v ktorom súd rozhodol, že cigaretový koncern je zodpovedný za chorobu, ktorá bude fajčiarku stáť život, tak môže otvoriť cestu pre milióny nových procesov. Právnici Philip Morris sa proti rozsudku plánujú odvolať.
Päťdesiatriročná Patricia Henleyová v januári 1997 zistila, že má neoperovateľnú rakovinu pľúc a obvinila cigaretový koncern, že jeho vinou sa stala závislou od tabaku a zmýlila sa v posúdení rizika, ktoré fajčenie predstavuje. Henleyová fajčila od svojich 15 rokov tri škatuľky denne 35 rokov až do roku 1997, keď jej diagnostikovali rakovinu. Po tom, ako absolvovala chemoterapiu a rádioterapiu, bolo jej ochorenie v čase procesu na ústupe. Lekári jej však dávajú najviac jeden rok života.
Henleyová tvrdí, že sa stala závislou od nikotínu dlho pred tým, ako tabakové koncerny začali varovať zákazníkov pred zdravotnými rizikami svojich produktov. Peniaze, ktoré jej verdikt prisúdil, chce investovať do osvety pre deti o škodlivosti tabaku. "Je to veľký deň pre naše deti," povedala, keď sa dozvedela o súdnom rozhodnutí.
Podľa právnikov Philip Morris sa suma vyšplhala preto tak vysoko, že sudcovia rozhodovali emotívne, a nie na základe faktov. "Táto porota ako celok mala v sebe obrovský hnev na cigaretové spoločnosti," hovorí právny expert George Loudis, sám nefajčiar. V Kalifornii uložili ad acta desiatky podobných spisov v 80. rokoch, keď bolo v platnosti moratórium na procesy s fajčiarmi s odôvodnením, že verejnosť pozná riziká, ktoré fajčenie predstavuje. V roku 1997 však po 15 rokoch zákaz odvolali.