Impeachment sú sformulované body obžaloby, ktorú voči prezidentovi na základe ústavného zákona vypracuje Právny výbor Snemovne reprezentantov - dolnej komory Kongresu, a schváli ich jednoduchou väčšinou snemovňa. Sám osebe neznamená rezignáciu prezidenta. Prípad je ďalej postúpený Senátu, ktorý v súdnom procese s prezidentom potrebuje na jeho odvolanie dosiahnuť dvojtretinovú väčšinu (67 zo 100 hlasov).
m Aké sú úlohy jednotlivých strán v súdnom procese?
Proces nemá zákonom stanovené pevné pravidlá. Riadi sa manuálom, ktorý však môže byť kedykoľvek upravený jednoduchou väčšinou hlasov. Vedie ho predseda Najvyššieho súdu (W. Rehnquist), žalujúca strana je zastúpená členmi Snemovne (13 republikánov z právneho výboru) a súdnu porotu tvorí 100 členov Senátu, ktorý v závere verejne hlasujú samostatne o každom článku impeachmentu.
m Znamená prijatie aspoň jedného z bodov impeachmentu v Senáte automatickú rezignáciu prezidenta?
Ak aspoň v jednom z bodov impeachmentu získa žalujúca strana dvojtretinovú podporu, je prezident okamžite zbavený svojej funkcie - tá prechádza na viceprezidenta.
m Môže sa "odsúdený" prezident ešte uchádzať o znovuzvolenie?
Senát má právo v samostatnom hlasovaní rozhodnúť jednoduchou väčšinou o doživotnej diskvalifikácii odsúdeného prezidenta z ďalších pokusov o znovuzvolenie.
m Čo je pokarhanie, teda tzv. censure?
Podľa Websterovho slovníka je censure "odsúdenie niečoho alebo niekoho za nesprávnosť; silný nesúhlas, odsúdenie alebo rezolúcia odsudzujúca osobu za nesprávne chovanie; špecificky v oficiálnom slovníku výraz na vyjadrenie nesúhlasu v právnej rovine". Konštitúcia v súvislosti s prezidentom nehovorí o konkrétnom spôsobe pokarhania: može mať morálnu váhu, ale môže to byť aj materiálny postih. (CNN, jk)