m Nemyslíte si, že je ťažké za 100 dní napraviť to, čo sa systematicky kazilo 4 roky?
"Treba sa vrátiť k predvolebným sľubom pána Dzurindu a terajšej vlády. Buď klamali voličov, alebo to bola ich nevedomosť. Myslím však, že to bolo to prvé. Nám sa vyčítalo len neplnenie politických kritérií, s ostatnými kritériami bola Európska komisia spokojná. Ak sa správame ústretovo voči Maďarom, prebehli slobodné voľby, máme naďalej záujem o členstvo v NATO, tak si nemyslím, že Dzurindova vláda urobila v oblasti integrácie maximum. Snažili sa presviedčať v zahraničí bez vnútornej koordinácie. Spomeniem vyjadrenia Ľ. Černáka pred odchodom do Ruska, spochybňovanie deblokácií ruského dlhu ministrom Kanisom a teraz je to už v poriadku."
m Nesúhlasíte teda s tým, že medzinárodná dôvera krajiny bola za bývalej Mečiarovej vlády otrasená?
"Súhlasím s tým, že zahraničie nám vyčítalo, že slovenská vláda nespĺňala politické kritériá podľa predstáv EÚ."
m HZDS sa pozastavilo nad fotografiou amerického finančníka G. Sorosa s M. Dzurindom. Poslankyňa Belohorská uviedla, že ak "by sme sa mu náhodou znepáčili, tak ako v niektorých iných štátoch, je schopný zničiť našu menu". Nie sú takéto názory skôr prejavom fóbie?
"Myslím, že pán Dzurinda urobil prešľap, keď sa dal odfotografovať. Nejde pritom len o tohto finančníka. M. Dzurinda je premiér, nie opozičný politik. Vo vláde by sa mali spamätať, že je po voľbách a mali by svoje funkčné zaradenie dať najavo aj vo vťahu k zahraničným partnerom, aby sa nestretávali na úrovniach treťotriednych úradníkov, poradcov a tajomníkov. Navyše, pán Soros verejne povedal, že nemieni investovať na Slovensku."
m Nie je vyjadrenie pána Sorosa takisto prejavom zníženej dôvery k Slovensku počas uplynulých štyroch rokov?
"Dôveru však Dzurindova vláda za tých sto dní nejako nezlepšila."
IGOR STUPŇAN