PARÍŽ (PRE SME - STANISLAV MUNDIL, ČTK) - Za veľkého záujmu novinárov, početnej účasti diplomatov a silnej policajnej prítomnosti pokračovali včera vo francúzskom mestečku Rambouillet neďaleko Paríža už tretí deň rokovania o budúcnosti juhoslovanskej provincie Kosovo. Doterajšie správy hovoria o tom, že traja medzinárodní sprostredkovatelia a krajiny kontaktnej skupiny budú mať ťažkú úlohu, ak budú chcieť zmieriť Srbov a kosovských Albáncov, ktorých boje si za posledné mesiace vyžiadali stovky životov.
Potvrdila to včerajšia spoločná návšteva ministrov zahraničných vecí Francúzska a Veľkej Británie Huberta Védrina a Robina Cooka na konferencii, hoci obidvaja mali podľa pôvodných plánov zhodnotiť stav rokovania až na konci týždňa. Cez víkend sa k nim v Rambouillete pripoja ministri ostatných krajín kontaktnej skupiny (Nemecka, USA, Talianska a Ruska), ktorí by mali tiež vyvíjať tlak na obe strany, ktoré spolu zatiaľ nechcú rokovať priamo bez sprostredkovateľov. "Robíme pokrok, ale robíme ho ťažko," zhodnotil včera situáciu jeden z vyjednávačov, Američan Christopher Hill. "Rokovania nie sú ľahkou záležitosťou a ešte ťažšie témy nás čakajú," dodáva.
Srbská strana údajne trvá na tom, aby obidve strany oficiálne podpísali základné princípy obsiahnuté v pláne, ktorý pripravila kontaktná skupina. Tie predpokladajú nemeniteľnosť juhoslovanských hraníc a vylučujú de facto nezávislosť, o ktorú bojujú ozbrojení albánski separatisti a podporujú ju umiernení kosovskí Albánci. Ich delegácia na to odmieta pristúpiť a žiada podpis vyhlásenia prímeria v Kosove a okamžité rozmiestnenie medzinárodných vojenských síl. Zatiaľ sa ešte nezačalo rokovať o najťažších otázkach, ako je bezpečnosť, stiahnutie srbských jednotiek a odzbrojenie Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK).
Keby sa podarilo dosiahnuť dohodu, bude to predpokladať rozmiestnenie kontingentu NATO s asi 30 000 mužmi, v ktorom budú zastúpení predovšetkým Európania. Ak bude rokovanie neúspešné, pohrozilo NATO leteckými útokmi proti vojenským cieľom v Juhoslávii. Sankcie proti kosovským separatistom sú oveľa vážnejšie a počítajú najmä s prerušením zásobovacích kanálov.
Rokuje sa za zatvorenými dverami a informácie presakujú iba z rôznych nemenovaných diplomatických zdrojov. Podľa nich obidve delegácie sa zúčastnili v sobotu večer na slávnostnom otvorení konferencie za prítomnosti francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca, ale ku kontaktu medzi mini nedošlo a ignorovali sa aj pri neskoršom neformálnom kontakte. Každá delegácia obýva jedno poschodie zámku a okrem toho, že doteraz odmietajú rokovať priamo, vyhýbajú sa aj stretnutiu pri jedle. Rozhovory prebiehajú na zámku obklopenom parkom, od mesta oddeleným oploteným priestranstvom, ale rozsiahle bezpečnostné opatrenia pociťuje celé mesto. Stovky policajtov obsadili i priľahlé mestské centrum.