Považujete SDK za štandardnú stranu?
"V dnešnej vláde sú len dve silné strany - SDĽ a SMK. Rozdiel medzi nimi je v tom, že SMK vždy dodržiava dohody. Jasná je ich pozícia a vidieť aj ich rozpory. Všimnite si, že rozpor medzi SDK na jednej a SDĽ či SMK na strane druhej vôbec nevidieť. Je to dané práve nejasnosťou SDK. Takže je možné, že krajinu bude dávať v očiach ľudí ‘do poriadku‘ skôr SDĽ než SDK."
Ani povolebná garnitúra sa neubránila straníckemu obsadzovaniu rôznych postov od TASR cez banky až po spomínaný pozemkový fond. Je to podľa vás normálne?
"Nie. Dúfam, že už o štyri roky sa to zmení. Teraz ale bolo po Mečiarovi potrebné dávať veci do poriadku podobne ako v roku 1989. A to sa bez ľudí z politických strán zrejme nedalo. Hoci súhlasím, že to nie je zdravé."
Deje sa to i v Maďarsku?
"Samozrejme. Orbánova vláda to odôvodňuje potrebou vyčistiť krajinu od dedičstva komunizmu. Skoro celá intelektuálna elita je však proti Orbánovi a nazýva ho malým diktátorom. Aj ja považujem jeho prax za trochu prehnanú, pretože Hornova vláda predsa len nebola komunistická, hoci niektoré staré štruktúry tam v dôležitých pozíciách iste ostali."
Prečo maďarským intelektuálom tak prekáža Orbánova politika?
"Okrem iného sa obávajú, že preferovaná bude ľudová, skôr vidiecka kultúra. Z Orbánových slov to nepriamo vyplýva."
Nie sú pritom ľudia okolo Orbána skôr typickí mestskí odchovanci amerických univerzít?
"Sú, ale rozhodli sa smerovať k ľudovej strane. Fidesz už naozaj nie je čistou urbánnou stranou."
Dá sa porovnať Orbán s Dzurindom?
"Orbán je tvrdší politik, dokáže koncentrovať moc, čo sa Dzurindovi prostredníctvom SDK logicky nemôže podariť. Orbán má za sebou jedinú a silnú štandardnú stranu. Ale obaja sa pokúšajú nastoliť vládu zákona."
ŠTEFAN HRÍB
MARTIN M. ŠIMEČKA
(Celý rozhovor prináša najnovšie číslo týždenníka Domino fórum)