Pán podpredseda, ako sa dá zrozumiteľne vysvetliť takýto termín?
"Pán Maxon by sa mal vyjadrovať k tomu, čomu rozumie. Zahraničná politika to aj podľa tohto termínu evidentne nie je. V piatok som sa vrátil z Bruselu, rokoval som s viceprezidentom Európskej komisie L. Brittenom a s komisárom van den Broekom, ktorí potvrdili, že sa urobil obrovský posun smerom k EÚ, že dnes sa k SR pristupuje bez akýchkoľvek zábran, ako ku ktorémukoľvek inému kandidátovi."
Oživila sa spolupráca Visegrádskej štvorky, kde je SR opäť rovnocenným partnerom ČR, Maďarska a Poľska. Pomôže nám to v urýchlení integrácie?
"Uvedomujeme si, že sú tu integračné záujmy, ktoré môžeme presadiť len spolu. Poslanci EÚ a Európsky parlament už Slovensko jednoznačne podporujú. Vyplýva to z pracovných, ale aj zo súkromných rozhovorov."
Vyjadrenia bývalej opozície a dnešnej koalície zahraničie akceptovalo. Môžu súčasné kritické výroky opozičného HZDS ovplyvniť svet v pohľade na SR?
"Tak ako nemala dôveru zahraničná i vnútorná politika bývalej vlády vtedy, nemá ju ani dnes v úlohe opozície. Je len zaujímavé, že to, čo kritizovali, dnes začínajú robiť oni."
Vy považujete opozičnú politiku HZDS za obsahovo kvalitnú?
"HZDS nevie robiť ani vládnu, ani opozičnú politiku. O tom sme sa presvedčili už v parlamente. Nemožno hovoriť o žiadnej konštruktívnosti."
DAŠA MATEJČÍKOVÁ