BUDAPEŠŤ (SME - KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ) - Včera sa v Budapešti po prvýkrát zišli členovia medzištátneho slovensko-maďarského výboru pre národnostné menšiny, ktorý je jedným z jedenástich výborov vytvorených na základe medzištátnej zmluvy. Na ustanovujúcom zasadaní výboru pre menšiny bol prítomný aj maďarský minister zahraničných vecí János Martonyi a podpredseda vlády SR Pál Csáky, ktorý včera v maďarskej metropole absolvoval celý rad oficiálnych stretnutí.
Pál Csáky ocenil, že potom, čo výbor tri roky nemohol vzniknúť, bol po voľbách na Slovensku vytvorený veľmi rýchlo - tri týždne po začiatku oficiálnych rokovaní a do šiestich týždňov od tohto termínu sa mohlo konať jeho prvé zasadanie. Skutočnosť, že sa odstránila prekážka na jeho vytvorenie, čiže prítomnosť legálnych zástupcov maďarskej menšiny v tomto výbore, ocenil aj štátny tajomník maďarského ministerstva zahraničných vecí Zsolt Németh. V zmiešanom výbore bude aj poslanec NR SR Árpád Duka—Zólyomi a starosta Komárna István Pásztor. Výbor pod vedením Jána Figeľa a Zsolta Németha, štátnych tajomníkov ministerstiev zahraničia oboch krajín, bude mať za úlohu monitorovať postavenie menšín v SR a MR. Ako uviedol Figeľ, je to dobré fórum na výmenu názorov a zároveň na predkladanie návrhov týkajúcich sa menšín vládam obidvoch krajín. Németh upresnil, že produktom práce komisie by mali byť odporúčania, ktoré budú poukazovať na určité problémy a dávať vládam námety na ich riešenie.
Komisia sa bude stretávať dvakrát do roka a medzi dvoma zasadaniami sa budú závery jednotlivých plenárnych stretnutí rozvíjať na bilaterálnych stretnutiach na rôznej úrovni. Podľa Figeľa bude komisia plniť dôležitú úlohu pri vytláčaní rasizmu a xenofóbie, ktorou bola známa politika predchádzajúcej slovenskej vlády. Na otázku SME, aký je jeho názor na systém menšinových samospráv - model, ktorý v Maďarsku rieši postavenie menšín, a teda aj Slovákov žijúcich na území MR - Figeľ povedal, že to považuje za dobrý teoretický model, ako zabezpečiť účasť menšín na riadení spoločnosti. Čo sa týka praktického riešenia postavenia menšín, tu by slovenská strana ocenila, keby bol tento model dotiahnutý až na ich zastúpenie na najvyššej, to znamená parlamentnej úrovni. Pála Csákyho včera v Budapešti prijal minister zahraničných vecí János Martonyi, maďarský prezident Arpád Göncz a premiér Viktor Orbán.