VIEDEŇ (TASR) - V rakúskom hlavnom meste sa včera stretla medzinárodná arbitrážna komisia, ktorá rieši budúci štatút sporného bosnianskeho mesta Brčko. Rokovania potrvajú približne desať dní a časovo sa kryjú s ďalšou dôležitou konferenciou o mieri v krajinách bývalej Juhoslávie, ktorá na zámku vo francúzskom Rambouillet rieši situáciu v Kosove. Nateraz nie je isté, či prípadná mierová dohoda o Kosove neovplyvní aj vyriešenie postavenia Brčka.
Na Brčko si nárokujú obe autonómne časti Bosny a Hercegoviny (BaH) - Republika srbská (RS) i Chorvátsko-moslimská federácia. O osude mesta vo Viedni rozhoduje arbitrážna komisia pod vedením amerického sudcu Robertsa Owena. Usporiadať štatút tohto strategicky významného prístavného mesta na rieke Sáva sa medzinárodnému spoločenstvu nepodarilo ani pri zostavovaní mierovej zmluvy v Daytone a zatiaľ ani R. Owenovi, ktorý svoje rozhodnutie už dvakrát (v rokoch 1997 a 1998) odložil.
Delegácie oboch strán, ktoré prednesú pred medzinárodným tribunálom svoje stanoviská v otázke budúceho štatútu mesta, vopred vyhlásili, že sa ho v žiadnom prípade nemienia vzdať v prospech druhej strany. Radikálny bosnianskosrbský prezident Nikola Poplašen sa vyslovil, že nevidí dôvod, prečo by Brčko nemalo zostať súčasťou Republiky srbskej a miestne médiá priniesli jeho výrok, že akýkoľvek iný výsledok by bol v rozpore s duchom daytonskej dohody. Alija Izetbegovič, zástupca Moslimov v kolektívnom bosnianskom vedení, však rovnako hrozí svojou rezignáciou, ak bude Brčko prisúdené Srbom. Brčko, ktoré bosnianskosrbské sily dobyli v začiatočnej fáze bosnianskej vojny, trvajúcej od roku 1992 do roku 1995, sa v súčasnosti nachádza v srbskej časti Bosny, ale mesto je pod prísnou kontrolou medzinárodného spoločenstva.