a políciu. Kupujúci sa však preukázal preukazom príslušníka oddelenia pre boj s ekonomickou kriminalitou. Cieľ tejto dôvtipnej akcie zatiaľ nie je jasný. Isté je len jedno. Logovaz patrí ruskému finančnému magnátovi a výkonnému tajomníkovi Spoločenstva nezávislých štátov Borisovi Berezovskému, prezývanému BAB, ktorý je už týždeň stredobodom pozornosti ruských bezpečnostných služieb.
V sobotu večer milióny divákov márne čakali na pravidelný televízny program populárneho komentátora Sergeja Dorenka. Pred týždňom 1. kanál ORT, ktorý čiastočne patrí Berezovskému, práve prostredníctvom Dorenka odštartoval jednu z najväčších bitiek na ruskej politickej scéne za posledných päť rokov. Uplynulú sobotu sa však Dorenko už na obrazovke neobjavil. Do vojny gignatov, ako je spor medzi klanom premiéra Jevgenija Primakova a klanom Berezovského všeobecne známy, je zapojených množstvo rôznych štruktúr. Od oznamovacích prostriedkov po parlament a Kremeľ. Jednotlivým bojovým operáciám velí generálna prokuratúra, na bojové pole sú posielané jednotky federálnej služby (FSB), bezpečnosti či novinári. Že zo strany Primusa (rozumej Primakova) nejde o boj s korupciou a mafiou, ale o vyrovnávanie si účtov, je zrejmé. Vo vojne komunistickej byrokracie a mocných oligarchov si sympatie nezaslúži ani jedna zo znepriatelených strán.
Ako prvý zaútočil BAB. Komentátor Dorenko v sobotu 30. 1. 1999 polial Primusa takým množstvom špiny, že i otrlí ruskí diváci otvorili ústa. Premiér bol obvinený z paktovania s komunistami, zo zavádzania cenzúry, z používania metód KGB, s ktorými má osobnú skúsenosť. Primus prikročil k ofenzíve. Začali sa policajné razie v podnikoch, ktoré sú spojené s menom Berezovskij. Na všetky akcie dala pokyn prokuratúra. Jej šéf Jurij Skuratov radšej ešte pred bitkou zložil funkciu a ukryl sa do nemocnice. Teraz velenie prevzal jeho námestník Katyšev, známy blízkymi vzťahmi s komunistickou väčšinou v dume. Tá sa útokom na oligarchu Berezovského spokojne prizerá.
Polícia napríklad našla v Berezovského firmách odpočúvacie zariadenie, pomocou ktorého bola údajne sledovaná i prezidentova rodina. Muži v maskách a so samopalmi sa vrhli i na najväčšiu ruskú leteckú spoločnosť Aeroflot a pridružené podniky. Aeroflot zaujíma strategické postavenie. Na jeho čele je totiž zať Borisa Jeľcina Valerij Okulov. Jeho námestníci boli donedávna BAByho ľudia. Aeroflot tak symbolizoval spojenectvo rodiny prezidenta a klanu Berezovského. Teraz však BAByho ľudí vyhodili a Aeroflot sa uchýlil pod ochranu Primusa. Polícia dozaista čoskoro nájde dôkazy o tom, že práve BAByho ľudia sa dopustili valutových machinácií. Razie, zatýkania a provokácie pokračujú. Za mrežami je bývalý minister spravodlivosti, bývalý generálny prokurátor je v nemocnici. Berezovskij je v defenzíve a chystá sa na premyslený partizánsky úder. Má v zásobe dostatok streliva, má svojich priaznivcov v FSB, rovnako ako Primus. A predovšetkým má peniaze. Práve ony sú tým, čoho sa jeho nepriateľ bojí. BAB v roku 1996 svojím vplyvom a financiami pomohol Jeľcinovi udržať si prezidentské kreslo. I na ňom záleží, kto prevezme žezlo v roku 2000. Primakov si zjavne neželá, aby tým, kto ovplyvní výsledky budúcich volieb, bol jeho úhlavný nepriateľ.
PETRA PROCHÁZKOVÁ, Moskva
Agentúra Epicentrum