BRATISLAVA (SME - dd) - Slovenské stavebníctvo vykazuje už od septembra sústavne nižšie výkony ako pred rokom. Prepad tohto odvetvia v súčasnosti podľa údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR dosahuje približne 20 %. Decembrová štatistika však ukázala, že po stavebníctve sa k recesii priblížil aj slovenský priemysel.
Objem priemyselnej produkcie SR dosiahol v decembri 1998 úroveň 48,807 mld Sk, čo v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka predstavuje pokles o 1,7 %. Spracovateľský priemysel zaznamenal pokles o 3,6 %. Ako oznámil ŠÚ SR, iba tri odvetvia zaznamenali vyššiu produkciu ako v minulom roku. Prvým je výroba potravín, nápojov a spracovanie tabaku, druhým výroba ostatných nekovových minerálnych výrobkov a tretím výroba dopravných prostriedkov.
Stagnácia priemyslu je pritom podobne ako stavebníctvo spojená predovšetkým so záverom minulého roka. Väčšinu roka dosahoval priemysel rast 4 až 10 %. V októbri potom došlo k zníženiu miery rastu na 1 %, v novembri na 0,2 % a v decembri došlo k spomínanému poklesu o 1,7 %. Nie je to však jediný raz, čo priemysel krátkodobo nedosahoval také dobré výsledky ako rok predtým. Podobne to bolo aj v auguste a septembri 1997. Vtedy sa za dôvod považovalo zavedenie dovoznej prirážky na 80 % tovaru, zvýšenie cien energie, či úrokových sadzieb z úverov. Neskôr sa však táto situácia zmenila. Tentokrát sú analytici menej optimistickí.
"V minulom roku zaznamenal priemysel kumulatívny rast o 4,5 %. Tento rok sa rast spomalí na úrovni len o málo vyššej ako dvojpercentnej," povedal pre SME analytik CA IB Securities Ivan Chodák. Podľa neho sa v tomto roku v priemysle, rovnako ako v ostatných sférach hospodárstva, prejaví pokles domáceho dopytu - tak zo strany domácností, ako aj verejnej správy a v oblasti investícií. Priestor pre rast existuje podľa I. Chodáka v oblasti zahraničného dopytu, teda umiestňovaní slovenských výrobkov na zahraničných trhoch. "Tu však bude problémom, že krajiny, do ktorých exportujeme, zaznamenávajú spomaľovanie ekonomického rastu. Z toho dôvodu je priestor pre rast exportu iba obmedzený," dodal. Presadenie slovenských výrobkov v zahraničí bude podľa analytikov vyžadovať výrazné zvýšenie konkurencieschopnosti priemyslu. To sa však dá v našich podmienkach zrealizovať iba prostredníctvom vstupu zahraničného kapitálu. "Platí však, že aj keby na Slovensku už v tomto roku začali prúdiť investície, bude nejaký čas trvať, kým sa prejaví ich pozitívny vplyv. Z tohto dôvodu neočakávame, že by už v tomto roku malo dôjsť k pozitívnej zmene v slovenskom priemysle. Podľa našich predpokladov dosiahne priemysel rast o 2 %," povedal pre SME hlavný ekonóm Tatra banky Ján Tóth.