Výučba angličtiny má na mnohých školách slabú úroveň, keďže jazyk vyučujú nekvalifikovaní pedagógovia. Týmto konštatovaním sa včera v Banskej Bystrici začala medzinárodná konferencia o výučbe angličtiny. Za lepšie finančné i odborné ohodnotenie školiteľov učiteľov angličtiny na Slovensku sa v úvode konferencie vyslovil aj britský veľvyslanec David Lyscom. Konferencia by mala pomôcť rozvinúť dialóg s ministerstvom školstva. Predovšetkým na základných školách a pri výučbe angličtiny v predškolskom veku chýbajú niektorým učiteľom pedagogické zručnosti a odbornosť. Ide o ľudí, ktorí nemajú pedagogické vzdelanie, a na základe výnimky vypĺňajú priestor vo výučbe angličtiny na týchto školách vzniknutý odchodom kvalifikovaných učiteľov na lukratívnejšie miesta.
TATRA AIR OBMEDZIL VNÚTROŠTÁTNE LETY
Spoločnosť Tatra Air, a. s., Bratislava od štvrtka obmedzila počet vnútroštátnych letov, pretože nie je schopná platiť za prenajaté lietadlo. Dôvodom je blokovanie 10 mil. Sk na bankovom účte spoločnosti v dôsledku neschopnosti uhradiť 80-miliónový colný dlh. Návrh Tatra Air postupne umorovať tento dlh nebol akceptovaný. Tatra Air sa listom obrátil na ministerstvá dopravy a financií, ktoré však počas dvoch mesiacov problém nevyriešili. Spoločnosť bude naďalej apelovať na ministerstvá, ak sa východisko nenájde, podľa obchodno-prevádzkového námestníka Tatra Airu K. Němca hrozí Slovensku zánik leteckej dopravy. Tatra Air zabezpečoval lety na ranných linkách Bratislava - Košice trikrát denne. Dôležité boli aj humánne lety - bezplatná preprava pacientov, krvných konzerv a potravín počas záplav.
KULTÚRNE ZARIADENIA CHCÚ VIAC PEŇAZÍ
V petícii zaslanej ministrovi kultúry SR Milanovi Kňažkovi žiadajú riaditelia kultúrnych zariadení Žilinského kraja prehodnotenie objemu finančných zdrojov vyčleneného pre tento rok. Už minuloročný rozpočet pre oblasť kultúry v Žilinskom kraji vo výške 37 mil. Sk bol nedostatočný a nezabezpečoval ani základný chod kultúrnych zariadení. Ich riaditelia sa preto obávajú úsporného opatrenia ministerstva financií, ktoré predpokladá ďalšie zníženie finančných zdrojov pre kultúru v tomto roku. "Je nutné zaujať jednoznačné stanovisko k postaveniu kultúry v našej spoločnosti a vypracovť koncepciu štátnej kultúry s vymedzením jej priorít, je potrebné zabezpečiť systémové riešenie zachovania kultúrneho dedičstva," uvádza sa v petícii.
REFORMA ODBORNÉHO VZDELÁVANIA
Dvojdňová konferencia o vyhodnotení programu Phare venovaného reforme odborného vzdelávania a prípravy sa začala včera v Bratislave za účasti ministra školstva SR Milana Ftáčnika, zástupcov delegácie Európskej komisie v SR, Európskej nadácie odborného vzdelávania a zástupcov pilotných škôl. Úlohou podujatia je porovnať výsledky dosiahnuté 20 pilotnými školami projektu s počiatočnými cieľmi programu. Minister Ftáčnik zvýraznil význam programu ako inovatívneho kroku v reforme odborného vzdelávania. Informoval tiež o krokoch MŠ SR smerujúcich k vytvoreniu podmienok na odborné vzdelávanie. Podľa jeho slov je veľmi dôležité preniesť výsledky, ktoré dosiahli pilotné školy, aj do praxe ostatných škôl.
(TASR, klo)