Premiér Mikuláš Dzurinda sa vo štvrtok zúčastnil v Bruseli na otvorení 13. kongresu Európskej ľudovej strany (EPP), kde bol jedným z hlavných rečníkov slávnostného ceremoniálu. Zatiaľ čo Dzurindova "materská" strana KDH má štatút pozorovateľa v rámci EPP, SDK nateraz nezaujala žiadnu konkrétnu pozíciu v kontexte Európskeho parlamentu.
m Možno za vašou návštevou v Bruseli vidieť aj snahu etablovať SDK v európskych straníckych štruktúrach?
"Nepredbiehal by som vývoj, aj keď nepochybne si treba všimnúť pozvanie na tento kongres - ako predsedu vlády, ale aj ako predsedu SDK. Nie je to prvýkrát, už v decembri som mal v predvečer viedenského summitu EÚ možnosť sedieť v rodine Európskej ľudovej strany. Som kresťanský demokrat, som predseda vlády - sme jedna rodina - to je zreteľné. Z pohľadu vývoja v SDK chcem byť veľmi citlivý, veľmi vnímavý, nič sa nedá urýchľovať... Najmä si veľmi silno uvedomujem zodpovednosť za reformy v hospodárstve, ktoré pred nami stoja, ale je jasné, že SDK nie je žiadnym cudzím elementom v rodine európskej ľudovej politiky."
m V SDK sú však zastúpené aj iné strany, ktoré prezentujú iné programové platformy, iné politické spektrá.
"Opakujem, že by som nerád predbiehal vývoj, nerád by som špekuloval, cítim, že víno zreje... Netreba ten proces urýchľovať."
m Boli ste teda v Bruseli ako predseda SDK, alebo ako slovenský premiér?
"Z každého rožka troška, ale základný akcent nepochybne je, že som kresťanskodemokratický politik, ktorý je dnes predsedom vlády jednej z európskych krajín."
JURAJ KITTLER
Brusel - Bratislava