BELEHRAD/PRIŠTINA/PARÍŽ (TASR) - S odôvodnením, že nedisponujú potrebnými dokumentmi, srbské úrady nepovolili zástupcom Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) pripojiť sa na letisku v Prištine k ostatným členom delegácie kosovských Albáncov, ktorí mali odletieť do Paríža. Na zámku v Rambouillet pri Paríži zatiaľ vyrcholili prípravy na mierovú konferenciu o Kosove, ktorá sa má začne dnes. Základom srbsko-albánskych rokovaní o urovnaní kosovskej krízy má byť výzva takzvanej kontaktnej skupiny pre bývalú Juhosláviu.
Delegáti etnických Albáncov, ktorí bez piatich reprezentantov UCK neboli ochotní odcestovať do Paríža, sa z letiska vrátili do centra v hlavnom meste Kosovo. "Vzhľadom na nekonštruktívny prístup Belehradu sme náš odlet do Francúzska odložili na sobotu," povedal novinárom po schôdzi albánskych delegátov vo svojom prištinskom dome 66-ročný profesor sociológie a jeden zo zakladajúcich členov Demokratického zväzu Kosova (LDK) Fehmi Agani.
Podľa amerického sprostredkovateľa pre Kosovo Christophera Hilla sa na mierových rokovaniach o budúcnosti Kosova musia zúčastniť aj členovia (UCK). Hovorca vládnucej Socialistickej strany Srbska (SPS) Ivica Dačič včera s jasnou narážkou na reprezentantov Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) vyhlásil, že delegácia Juhoslovanskej zväzovej
republiky (JZR) na mierovej konferencii o Kosove "nebude rokovať s vrahmi a teroristami".
K zmene postoja voči delegátom UCK sa srbské úrady snažil primäť veľvyslanec Francúzska v Macedónsku Jacques Huntzinger a silný tlak na Belehrad vyvíjala v tejto záležitosti v mene všetkých členských krajín kontaktnej skupiny pre bývalú Juhosláviu aj Veľká Británia.
Zástupcov UCK mali na letisko v Prištine priviezť verifikátori Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Podľa albánskych zdrojov, odvolávajúcich sa na francúzskeho veľvyslanca v Macedónsku Jacqua Huntzingera, Belehrad robil členom UCK problémy s vydaním víz, potrebných na cestu do Francúzska.